| Apokales a întrebat:

De ce neomarxismul este acceptat atat de usor in universitatile din lume fiind inoculat de catre profesori in mintile studentilor, dar neonazismul este considerat periculos in comparatie cu acesta? Desi ambele sunt ideologii extremiste si divid societatea.

102 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru ca istoria nu poate uita ce a facut Hitler, dar a uitat cu usurinta ce a facut de exemplu tovarasul Stalin din a carui ordine au murit mai multe milioane de oameni decat ce au facut nazistii!
Dar asta este.

| tonyc7 a răspuns:

Pentru ca acei profi fie sunt platiti de neomarxisti, fie sunt ei neomarxisti prin constructie, au asa ceva in sange. Si vor sa convinga cat mai multa lume de ideile lor.

| RAY a răspuns:

Ce inseamna neomarxismul?

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca nazismul este f periculos, nazism inseamna sclavie, rasism, crime.
Neomarxismul este socialism, si bine aplicat, e f bun pentru omul de rand, nu ca liberalismul care e doar pentru bogati si smecheri, ca si nazismul. Nazismul e de fapt liberalismul extrem.
Cand economia e praf, si politicienii nu mai au ce da oamenilor, se transforma in nazism liberalismul, aia e.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Socialism inseamna.

| Werrich a răspuns (pentru RAY):

Neomarxismul este o școală de gândire marxistă care cuprinde abordări din secolul al XX-lea care modifică sau extind marxismul și teoria marxistă, de obicei prin încorporarea elementelor din alte tradiții intelectuale precum teoria critică, psihanaliza sau existențialismul (în cazul lui Jean-Paul Sartre).
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Neo-Marxism

| Apokales explică (pentru RAY):

O forma noua a marxismului ce nu mai pune accentul pe lupta de clasa, ci pe lupta minoritatilor etnice, sexuale si a femeilor, care se considera ca sunt oprimate de catre societatea patriarhala, impotriva barbatilor albi si a asiaticilor.

| RAY a răspuns (pentru Werrich):

Pai si eu sunt eu existențialist, nu vad ce e rau e in asta, am mai citit ca cica egalitatea intre f si b este Neomarxism sau lbgt cica si globalizarea

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Ambele promoveaza ura. Cum este asta bun?

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

A mai si abuzat stalin, e corect, insa a facut bine la majoritatea rusilor, le-a facut blocuri, locuri de munca cu 8 ore, nu ca la noi de munceai ca prostu 14 ore pe zi la patron pe un salariu de mizerie si stateai in case de paianta fara conditii.
I-a mierlit in general pe generalii si altii care erau pro SUA si care vroiau sa aduca capitalismul ala "bun", capitalism care nu e deloc pentru oameni. Ca a mai omorat si pe langa, e adevarat.

Le-a facut gradinite, spitale si altele, de aia l-au si plans cand a murit, nu ca la noi ca era sa-l calce in picioare pe ceausescu ca ne tinea nemancati.
Nu uita cum erau rusii cu tarul, nu aveau nimic, nici specialisti nu aveau, deci e f clar.

Si stiu asta de la oameni care au trait atunci, nu ca am citit.

Nazistii invers, sunt doar cu bogatasii, nu e pentru om deloc, vor razboaie, rasism in masa, e cu totul altceva.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Pai si nu ti se pare ceva uman mann?

| Apokales explică (pentru RAY):

Ce sa-mi para uman?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Socialismul nu promoveaza ura! Socialismul promoveaza ca omul de rand sa o duca bine, nu doar bogatasii, repet, ala bine aplicat, nu ce era la noi.
Deci asta e doctrina socialista, pe cand doctrina nazista e cum e.
Rusii n-au omorat evrei ca Hitler.

Ca si doctrina liberala, ce inseamna? Bogatii, bancile, companiile rules, omul nu conteaza, e doar o unealta sa-i imbogateasca pe aia.
In liberalism si nazism, daca nu renteaza un medicament, nu ti-l mai importa, nu conteaza ca tu mori.

In doctrina socialista, nu, statul va face medicamente pentru om sa fie sanatosi, si se p pe privatii care vor doar profitul.

Deci liberalismul, nazismul aplicat corect, nu e pentru om.
Socialismul aplicat corect este pentru omul de rand.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Ca se pune accept pe minorități sa aiba același drepturi ca majoritatea, adica eu daca as fi gay de ce sa fiu oprimat sau discriminat ca tu vrei sa mai bagi in lagar la caldurica in birkenau sau unde te duc pe tine fantezile

| Werrich a răspuns (pentru RAY):

A, neo-marxismul înseamnă și "cancel culture" adică scoaterea autorilor clasici acuzați de "opinii incorecte politic": Shakespeare, Aristotel, Homer, Dumbo, Pisicile Aristocrate, Peter Pan, Muppets.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Lasa termenul de socialism deoparte. Vorbim de neomarxism aici.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Paii daca si Germania urmeaza un sistem social, sa fim seriosi, plus ca socialismul pune accent pe umanitate in schimb liberali doar pe lacomie, ura, bani

| Apokales explică (pentru RAY):

Deci este ok sa urasti albii si asiaticii? Sau cum, ca nu inteleg.

| RAY a răspuns (pentru Werrich):

Aici nu sunt de acord, lasa pe fiecare sa se exprime liber, eu ca pasionat de filozofie vreau sa-i citesc pe mine, daca o anumita editura incalca niste drepturi sunt de acord, gen carte nazista

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai cam socialism inseamna, uite definitia:

"doctrină filozofică, socială și economică întemeiată de K. Marx și F. Engels, bazată pe antagonismul dintre clase, care preconiza revoluția socialistă și crearea comunismului Cf comunism"

Bine, comunismul ala cu sa consume fiecare ce vrea si sa contribuie dupa cat poate, era utopie, asta clar.

Dar sigur ca la bogatasi le e frica sa nu-si piarda averile si sa nu saraceasca ei, si indoctrineaza lumea ca socialismu, comunismul e rau, si lumea crede!

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Exact! Asta am si zis.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Din contra omule, sa aiba acelasi drepturi ca si noi, nazismul promova rasismul

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Sa inteleg ca atata timp cat ii uram pe aia care o duc foarte este totul in regula si agresiunea este justificata? Mi-ai spus ceva de genul: "Dar bogatasii au bani, este normal sa-i pui la pamant si sa-i blamezi pentru toate rele.".

| Apokales explică (pentru RAY):

Este bine sa fim egali, dar astia vor sa ajunga la putere cu niste minoritati etnice, sexuale si cu feministe, asta nu-i un fel de nou comunism? Cam asa s-a intamplat si acolo, doar ca era vorba de o lupta intre clase.

| Werrich a răspuns:

Cat timp a fost președinte Donald J Trump s-a observat o scădere vizibila a neo-marxismului în SUA, fapt pentru care Partidul Democrat și BLM au făcut ce-au făcut pentru ca Biden sa devina președinte.

| Apokales explică (pentru RAY):

P.S.: Nu am zis ca neonazismul ar fi mai bun sau, ma rog, bun de ceva.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Faza e ca daca ai pierdut ceva scump si ti ai pierdut orice speranta de la viata si vezi doar dezamagiri, devi plin e rautate,frustrari,te urasti pe tine,urasti ca nu poti face nimic,urasti pe tine, stiu cum e sa urasti totul, sa nu suporti nimic,greu iesi din asta, traim intr o lume uracioasa, rea, invidioasa, barfitoare, de asta se nasc tot felul de gandiri extreme, am si visat un razboi civil pornit in america extins in lume in care vor multi oameni, foarte greu se va opri, de la niste grupari

| Apokales explică (pentru Werrich):

Da, dar el era neonazist. Ura neonazistilor nu mai este asupra evreilor, ci asupra musulmanilor. Pare ca acolo este o lupta intre extreme.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Eu as merge pe o alternativa aflata la centru, nu sa dam in extreme mann, o lume care gandeste rational, dar vezi si tu ca nu e asa

| Apokales explică (pentru RAY):

Daca inainte ma gandeam: "Ok, lasa-i sa faca ce vor, nu-i ca si cum sunt la mine in casa si vad ce fac.", ei bine, acum mi-e teama ca in curand nu voi mai avea eu aceiasi libertate, asta daca li se va oferi lor "drepturi", orice ar insemna acele drepturi pentru ei. Imi pare tot mai mult ca lupta pentru privilegii si pentru dominare.
Poate ai mai auzit de ideea sa fie 50% femei si 50% barbati in parlament. Pai, nu este mai bine sa intre cei mai buni, indiferent de etnie, rasa, gen? Asa ii avem pe cei mai competenti. Asta-i egalitatea de care imi este teama.