| Apokales a întrebat:

De ce neomarxismul este acceptat atat de usor in universitatile din lume fiind inoculat de catre profesori in mintile studentilor, dar neonazismul este considerat periculos in comparatie cu acesta? Desi ambele sunt ideologii extremiste si divid societatea.

102 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Harfagre):

Pai da, aia cu tarul e adevarata, nici un rege n-a facut nimic pentru om, asa cum mai nici un regim de dreapta nu prea face ceva pentru om.

Eu nu am treaba cu sa-mi dea statul, ca in nici un regim nu-ti da statul aiurea! Eu am zis obiectiv, pentru ca socialismul prin doctrina e pentru omul de rand, facem abstractie ca n-a fost bine aplicat.
Pe cand capitalismul bine aplicat e contra celui de rand, e doar pentru smecheri.

Da, ai dreptate, aia le luau cam toata munca la taranii care munceau la CAP.
Ala care ia 400000 de dolari are interesu sa plateasca pe oameni cu cat mai putin daca se poate, omu abia isi duce traiu, si ala se lafaie, e doar un exemplu. In loc sa ia si el sa zicem 50000 dolari si restul sa se distribuie la angajati sa aiba mai mult. Ca oricum si cu 50000 e bos mare daca castiga in mod repetat.

Nu le lua tot. Cand a venit Ceausescu in 65 era binisor, lumea avea de munca, aveau salarii cat de cat, se gaseau de toate si asa mai departe. Si Ungurii, Cehii o duceau binisor pe vremea aia.
Avea lumea apartamente la preturi decente, nu ca acum si proaste si scumpe, si puse la 3 m unu de altul ca dracu.
De ex in 75 un ap cu 3 camere nou costa 130000 lei cam. Iar venitul era cam 1500-2000 lei.
La un venit total de 3000 daca erati doi, dadeai rata 350 lei maxim, nu ca acum ca la acelasi venit dai jumate de sal rata.

Acelas apartament acum desi are 46 ani vechime, costa 500000 lei la un venit de 2500-3000 lei net!

Socialismul a cazut ca asa s-a dorit din SUA si UE, ca sa aiba ei influenta si prin est, nu ca nu putea merge bine socialismul daca era aplicat cum trebuie.
De ex ai nevoie de un medicament da? De ce sa stai la mana privatilor care sa-l importe sau nu doar daca le renteaza, fa tu ca stat fabrica de medicamente sa aiba omul cu ce sa se trateze, e un mic exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Harfagre):

Lasa unde e regat de forma, ca normal ca merge bine acolo, eu zic cand era monarhie pe bune.

Si daca rusii s-au retras, pe vremea lui Dej puteam sa o ducem binsior, vezi? Deci in socialism.

Uniunea Europeana a fost infiintata in 1957.
In Coreea de Nord este o dictatura idioata ca la noi cu Ceausescu, dar nu socialism cum trebuie sa fie.
Se poate sa nu fim in urma cu 20 ani fata de privati, asta daca ai oameni ca lumea pusi sus sa faca treaba si care vor sa faca, ca altfel normal ca nu va merge nimic.
Dupa 1980 ai dreptate, au venit membrii de partid incapabili.

La mine cheful de una si alta e destul diminuat de la depresie, pana pe la ora 18 zac in pat avand un rau urat disconfortant, cam cum ai tu cand ai gripa, starea aia tampita generala (asta e pe lenga depresie dar tot de la dereglarile chimice in creier). Motivatia e jos pentru f multe, merg asa din inertie, si daca am cateva ore putin mai asa si asa, prefer sa fac ce imi place, sa vad un film, o emisiune, sa mai socializez, sa fac chestii placute adica alea de care mai am ceva chef, nu sa stau sa muncesc acel timp ca sa-mi intretin suferinta de fapt.

Cand eram bine, faceam programare, aveam chef de de toate, satisfactii, etc, acum cucu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Harfagre):

Eu am zis de forma in care era UE atunci, nu in forma noua.

Nu ne punea nimeni sa fim la nivelul anilor 65 in 1985, ce naiba.
Erau oamenii nepotriviti sus acolo, de aia era asa.
Nu te pune nimeni sa nu inovezi, sa nu faci cum fac si privatii. Daca se vrea, se poate.
Si de aia zici ca nu pot fi oameni de treaba, ca-s multe lepre, altfel de ce n-ar face bine? Sa prospere tara lor, nu sa se duca sclavi la straini.
Sa ii serveasca pe cei ce muncesc si produc, ca merita salariu bun si nivel de trai la ei in tara. Pe mine nu ma pune la socoteala ca-s altceva, eu n-am de ce sa fiu servit, astia ca mine sunt exceptii, ma refer la majoritatea populatiei.
Si sigur si ei ca lideri au venituri pe masura si sa le convina.

De ce sa nu muncesc ca profesor sa am 1500 euro lunar, de ce sa am doar 500? La aceleasi preturi zic.
Sa se ocupe niste conducatori buni sa fie bine, dar si ei sa o duca bine, evident. Sa fim bine in casa noastra, nu in a altora ca slugi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Harfagre):

Pai si in capitalism sunt oameni nepotriviti acolo sus, toti de fapt, ca in regimurile de dreapta fara componenta socialista (cum e in SUA), niciodata cei de sus nu vor face ceva pentru omul de rand, ca prin doctrina nu vor sa faca, sunt oamenii potriviti pentru regimul de dreapta, il aplica corect, dar nu e bun pentru cei de rand.

Asa este, e bine ca in Suedia si Danemarka, corect spus, si e bine ca acolo exista si partea socialista ca si in Germania care se ocupa de sistemul social, invatamant, sanatate.
Dar eu am zis Germania, ca acolo am fost si stiu cum e, era okey, insa pica si acolo totul lent dar sigur, nive de trai si toate.
In Romania da, e praf sistemul cu taxe si restul, de nu mai faci nimic.

Deci se pare ca, capitalismul nu prea mai merge, trebuie o schimbare de sistem cumva. Ca el merge cat ai piete de desfacere, nu mai ai, se blocheaza.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Harfagre):

Da, cu monopolurile ai dreptate, nu trebuie sa existe, si cum ai zis, statul trebuia sa se ocupe sa nu lase sa existe monopoluri private.
Insa si daca ar fi monopol, poate merge treaba bine daca oamenii aia is oameni, poti avea preturi decente si daca nu ai concurenta, nu te pune nimeni sa fi calic sa le urci in tavan.
Poti face calitate si daca n-ai concurenta, nu te pune nimeni sa-ti bati joc.
Zic asa ca idee. Depinde de ce oameni sunt acolo.

De aia am zis ca trebuie schimbat un sistem ca sa ne mearga bine, nu sa votam aceiasi mafioti prin rotatie.
Sa nu mai aiba banii privati ce cauta in politica, ca sa nu mai serveasca statul doar privatilor care-i finanteaza, sa fie finantati doar din bani publici ca sa fim noi beneficiarii.
Sa desemnam noi candidatii, nu sa votam din ce ne pun aia pe liste.
Sa putem da jos cam dupa 2 ani pe oricine nu a inceput macar sa faca ce a promis, parnaie plus plata inapoi a salariilor luate degeaba.
Si sa vezi cum e bine.

Altfel e ca in SUA, companiile finanteaza tare politicul, si politicul face interesul companiilor, nu e bine asa. Si omul de rand nu conteaza se pare acolo.

| FantasyBoy a răspuns:

Nu exista "neomarxism", asta e un termen inventat de ultranationalisti si ...neoliberali, adica de cei care ar dori ca societatea sa ramana intr-un permanent secol XIX.Ori esti marxist, ori nu esti, nu prea ai ce mai innoi la tezele marxist-leniniste.
Neonazismul este periculos, fiindca propavaduieste aceleasi idei rasiste, xenofobe, antisemite precum cele care au produs Holocaustul si Al Doilea Razboi Mondial!

| YoungboyNeverRightAgain a răspuns:

Refuz sa cred ca sunteti reali si impartim acelasi aer