| Apokales a întrebat:

De ce neomarxismul este acceptat atat de usor in universitatile din lume fiind inoculat de catre profesori in mintile studentilor, dar neonazismul este considerat periculos in comparatie cu acesta? Desi ambele sunt ideologii extremiste si divid societatea.

102 răspunsuri:
| Holiday a răspuns (pentru Apokales):

Ca sa faci o chestie de genul asta trebuie sa gaseasca pe unul suficient de bun, pe care sa-l plateasca cu vreo 10.000 euro/luna care sa se ocupe de crearea unei retele de desfacere pe mai multe canale. Mi-e greu sa cred ca ar fi vreunul suficient de bun printre ei, si chiar daca ar fi, n-ar avea timp sa faca si una si alta. Dar marea majoritate a producatorilor de la noi au suficienta lipsa de cultura economico-financiara incat sa nu se asocieze intre ei, si sa considere o astfel de investitie ca nefiind necesara. Si asa ajung sa vanda marfa la tot felul de intermediari la jumatate de pret, sau mai putin.
Conceptul e bun, dar irealizabil la noi.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"Intelectuali am zis ingineri, arhiecti, avocati, medici, profesori, economisti, etc, oameni capabili care pot face ceva."

Din astia, cei care sunt capabili, isi fac propria afacere, de ce s-ar baga in combinatie?! Ce interes ar avea. Pe de alta parte, nu multi, chiar dintre astia sunt capabili, drept dovada, majoritatea sunt angajati, nu au propria companie.
Exista si "neintelectuali" care sunt capabili sa organizeze o afacere, macar oana la un anumit nivel, si care au chiar angajati intelectuali de astia.

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Pai asta zic, sa nu mai mearga sa faci tu afacere, ci sa mearga doar cooperative si gata, sa nu permiti sa se imbogateasca unii pe spatele altora, de aia am zis ca e vb de sistem aici.
Ca daca sistemu permite, tenta e sa te imbogatesti. Si normal ca, ca sa fi tu cu audi, iei de la altul.
Ca daca nu ti-ar munci aia tie, ce faci? N-ai avea ce face decat sa faci singur treaba, deci nu merge unul fara altul de fapt.

Da, sunt unii neintelectuali care au avut cap la afaceri si au angajat intelectuali, e corect si asta.

| Holiday a răspuns (pentru Apokales):

Ai vedea tu investind o cooperativa de asta la noi 100.000 de euro in promovarea "cartofului de Balaceanca", sau a "Verzei de Las Fierbinti"? Niciodata! Si atunci, cum vrei sa vinzi? Nu oameni de vanzari adevarati, nu promovare, nimic...

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"Pai asta zic, sa nu mai mearga sa faci tu afacere, ci sa mearga doar cooperative si gata"

Da un exemplu de cooperativa de asta care functioneaza dupa cum spui tu. Nu de la noi, de aiurea. Sau vreo tara care functioneaza bine pe principiul asta.

| Apokales explică (pentru Holiday):

Ma refer la ceva mic, deci nu-i nevoie de promovare masiva, nu-i nevoie de oameni adevarat in vanzari, nu-i nevoie de costuri mari in transport. Iar pretul produsului va fi mult mai ieftin comparativ cu cel dat de marile supermarket-uri.

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Pai nu merge pe principiul asta ca nu s-a dorit, ca peste tot vor sa faca doar niste unii burta mare, si normal ca nu s-a promovat acest sistem, dar se poate face daca se doreste. Ca e liberalism si aia este, asta e sistemul.

In nazism e mai rau, e acelasi lucru si cu rasism, crime, etc.

| Holiday a răspuns (pentru Apokales):

Asa mici exista, au cateva tarabe in piata, mai dau la 10-20 magazine si asta e.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Plus ca rechinii mari lento au inghitit micile afaceri chiar si in SUA, deci a rupt clasa de mijloc, de aia nu e bine sa se imbogateasca unii prea tare! In loc sa fac eu paine sa o vand sa am 10000 lei lunar venit, vin sa muncesc la tine pe 2500, ca vi tu si-mi faci concurenta dupa ce te-ai ingrasat destul de mult, si dau faliment.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

Nu se vrea pentru ca nu e viabil. Mai devreme sau mai tarziu cedeaza si da in altele, gen comunism, nazism, etc. Nu merge chestia asta cu "totul e al tuturor". De fapt devine al nimanui si se duce in cap.

| Apokales explică (pentru Holiday):

Uite o chestie interesanta, o poveste pe care am auzit-o la emisiunea "Starea Natiei".
Intr-o zi, pe cand doi prieteni stateau in casa in liniste, nu se mai vazuse de atata timp si aveau ce discuta. Unul dintre ei se trezeste brusc si intreba: "Ce zi este azi?", celalalt raspunde ca marti. Atunci repede il ia pe prietenul lui si il duce intr-un bar intr-o harmalaie de nedescris si comanda doua beri. Prietenul deranjat de galagie il intreba de ce l-a adus acolo, nu se aude deloc ce vorbesc. Raspunsul a fost ca in fiecare marti el bea o bere acolo ca sa nu inchida barul lui preferat fiind cel mai apropiat de casa.

Cred ca niste ajustari trebuiesc facute. Auzeam ca in unele orase se pot creste pe acoperisul blocurilor undeva la 200 de kg de leguma si vreo 100 kg de peste. Asta inseamna prospetime si sustenabilitate, le furi jocul.

Ce parere ai?

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Pai se duce dracu cu oameni ai dracu si prosti, aia da, dar nu punem asa, ca nu aia vor face treaba.
Plus ca vor fi in contracte stipulat ce trebuie ca sa nu poti face luat pe aratura..., iar daca incerci, zbori de acolo imediat.
Si pana la urma o sa zici "decat sa muncesc pentru altul pe 2000 lei, mai bine sunt om aici in cooperativa pe 3500 lei la o adica".

Deci depinde cu ce oameni faci treburile.
Dar nu e normal ca resursele sa fie impartite la oameni? De ce doar niste unii sa ia tot petrolul lasat de natura? Si apoi sa iti vanda tie ca sa fie ei cu ferrari si tu abia sa ai bani sa le platesti, nu e okey.
Bineinteles ca totul sa fie atent facut de oameni capabili si cu cap cu ideologie socialista in sufletul lot, nu calici care vor sa se imbogateasca la nesfarsit!

Si nici sa nu se permita, daca unu vrea sa o ia pe aratura, calmat rapid.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

Tu de fapt vrei sa nu mai existe angajati, ci doar asociati. Asta nu e posibil. Si e evident de ce. In primul rand, exista persoane care cu greu le poti accepta ca angajati, dar ca asociati, niciodata. De fapt, eu personal, nu m-as asocia intr-o cooperativa de asta cu 99% dintre persoanele pe care le cunosc. Adica pot fi amic cu ele, sa bem o bere, sa mergem la femei, sau sa ne facem concediul impreuna, dar niciodata asociat intr-o afacere. In plus majoritatea persoanelor se simt mult mai bine ca angajat. Nu au nevoie de bataie de cap, fie pentru ca nu fac fata situatiei, fie de lene. Acum sincer vorbind, uneori, decat sa ai o mica firma, e mai buna o sinecura.laughing

| Holiday a răspuns (pentru Apokales):

"Ce parere ai?"

Investitia initiala cat e?

Ce naiba vorbim, romanul nu pune panouri solare pe blocuri si tu vrei sere si acvarii...

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

De ce nu e posibil?
Pai instalatorul isi face aceiasi munca si in asociatie, deci de ce sa nu ia mai multi bani pe aceiasi munca?! Ca nu se ocupa el de decizii, de alea se ocupa maistrii, inginerii, economistul, etc din asociatie.
El isi bate capul cu munca lui si atat, faptul ca e asociat nu-i da munca in plus sau alte batai de cap, fiecare pe functia lui.
Nu ma angajezi tu sa manageresc constructia unui bloc, o fac eu direct, e doar un exemplu, e aceiasi munca.

Ca e mai bine sa fie instalator si sa-si faca treaba in loc sa aiba alte raspunderi, asta e altceva, dar vb de aceiasi munca in ambele situatii doar.

| Apokales explică (pentru Holiday):

Lasa romanul, ca nici serele si acvariile nu erau in Romania. Nu mai am cartea la mine ca i-am dat-o cuiva s-o citeasca si nu mai mi-a dat-o. Iar investitia nu era mentionata in ea din cate-mi aduc aminte. Eu te intreb daca va avea un impact pozitiv.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"...iar daca incerci, zbori de acolo imediat."

Asa, ok, zbori si ce faci? Te duci in alta cooperativa? Care e problema, poate chiar gasesti una mai buna...Sau?!

| Holiday a răspuns (pentru Apokales):

Eu nu mi-as pune pe casa cartofi si acvariu cu crapi. Mai degraba palmieri si piscina.

| Apokales explică (pentru Holiday):

Era vorba de blocuri. laughing

| Holiday a răspuns (pentru Apokales):

Si cine le administreaza, primaria, asociatia de proprietari, o firma?! Daca primaria, cine ia banii din valorificare? Evident, primaria. Daca asociatia de proprietari, cum?! In plus trebuie sa detina autorizatie de comercializare chestii de alea, autorizatii, bla, bla. Si chiar crezi ca in situatia asta gasesti pe unul in bloc care sa se priceapa, sau daca se pricepe, sa aiba chef sa faca asta? In plus trebuie remunerat pentru asta, deci revenim la discutia de mai devreme. Daca alta firma...e clar. E ca si cand ai avea o antena de telecomunicatii pe bloc. Asociatia inchiriaza spatiul si aia isi desfasoara activitatea. Dar mi-e greu sa cred ca s-ar gasi vreo firma, sau vreo primarie care sa inceapa la momentul asta cultivarea verzei pe blocuri. Mai ales ca blocurile nu sunt pregatite in nici un fel pentru asa ceva. Deci exclus.

| Apokales explică (pentru Holiday):

Exclus, dar faptul este real.

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Nu, iti revizuiesti comportamentul ca sa te poti duce la alta, sa nu mai furi, sau sa fi lacom sau sa faci probleme pe acolo cum ai facut, adica sa nu tulburi functionarea cooperative ca esti tu dus cu pluta.

Nu ma refer cand nu esti multumit si pleci poate la mai bine, ma refer cand esti nenorocit si incerci sa faci prostii pe acolo cumva, ca de aia am zis, ca, contractele trebuie facute in asa fel incat sa nu poti fi nesimtit, si sa nu ai interes sa fi nesimtit.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Harfagre):

Eu n-am zis ca nu au murit de foame ukrainienii dar nu 7 milioane cat au zis ei, ca daca era sa le ia la toti tot ce aveau de mancare, trebuia sa moara toti, nu doar atat.

Si eu poate am mai zis, rusii care o duceau mai bine, nu aveau treaba ca mureau ukrainienii de foame, sau ca Stalin a omorat pe nu stiu cine. Ei stiu doar ca o duceau mai bine decat parintii lor cu tarul.

Nu am zis ca Stalin n-a facut si rau, eu am zis doar ca a facut si mult bine pentru majoritatea rusilor, blocuri, gradinite, scoli, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru Harfagre):

Socialismul promoveaza ura contra oamenilor aia care vor sa asupreasca pe altii, asa zisi aia de succes, fac o fabrica (sau mostenesc fabrica facuta tot pe asupreala altora) si dupa aia trag pe tine pana nu mai poti ca sa se imbogateasca el, la aia se refera.
Cum era in anii 30, ca munceai 12-14 ore la unul din asta si aveai un trai de cacao, iar el se plimba cu masini scumpe, manca, bea si nu facea mai nimic.

E una sa ai o brutarie de familie si sa muncesti pentru tine, iar cu asta sunt de acord adica cu genul asta de capitalism, si alta e sa pui pe altul sa munceasca pentru tine. Ala munceste de ii vine rau, tu iei grosul din profit.

Sau ne unim 30 de insi, investim toti, suntem coactionari, impartim profitul intre noi in functie de pregatire, ca muncim toti in felul nostru, nu sa ia 1-2 insi grosul si doar restul sa ne dea noua.

Rusii nu au omorat evrei, chiar in Polonia dupa 39, multi evrei din partea germana vroiau sa fuga in partea rusa ca sa nu fie agresati.
Noi am omorat avrei in rusia cand ne-am dus cu nemtii peste ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Harfagre):

Eu iti zic ce am vb cu oamenii care au trait atunci, mama prietenului meu care e de etnie rusa si care acum are 86 ani, si altii, au zis ca, cu Stalin le era mai bine decat le era parintilor lor cu tarul pe care-l durea in fund de oamenii de rand.

Asa ca aia e. Nu vb din citite.

Ca ce o mai fi omorat el, o fi omorat, insa oamenii de rand multi o duceau mai bine decat inainte.
Repet, n-am zis ca Stalin era un sfant, ai dreptate, a si abuzat destul, ce zici tu este corect, cu mancatul copiiilor si altele.

Am zis ca daca le lua tot la ukrainieni, ar fi trebuit sa moara toti de foame, nu doar o parte.

Dar eu am vazut partea buna a lucrurilor, nu aia rea, fata de ceilalti care doar rau au facut, adica aia de dreapta.

| Mosotti a răspuns (pentru Harfagre):

Nu sunt bugetar, eu am probleme de sanatate si nu lucrez si nici pensie nu am, ma ajuta parintii. Deci nu vorbesc subiectiv, ci obiectiv.

Eu ma refer la socialismul bine aplicat, nu la ce a fost, ca aici ai dreptate, lumea muncea pentru smecherii din partid atunci.

Si cu CAP-urile iar ai dreptate, asa era, munceai pentru altii pe nimic.
Daca tot vrei sa fie ok, da-le domne oamenilor pamant, lasa-i sa munceasca pe el si sa-si imparta toate roadele, nu sa ia smecherii 80 % si restul de 20 sa ia cei ce muncesc.