| Ukaya a întrebat:

De ce nu se angajeaza mai multi voluntari care sa verifice nevaccinatii daca respecta restrictiile sa le dea amenzi sa le verifice certificatele? Eu m-as oferi voluntar

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Problema e ca din aia 25.875 cu diagnostic secundar 80% puteau inca sa fie in viata si sa isi vada de bolile lor cronice in continuare.

Doar cineva foarte rau intentionat sau incapabil nu intelege cifrele alea si in conditiile in care spitalele romanesti au sectiile ATI pline de mai bine de 1 an

35 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unde ai auzit tu ca voluntarii sa dea amenzi? Pe ce lume traiesti? Si nu am auzit de voluntari pentru asa ceva. Nu i-ar băga nimeni in seama.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De cand rahat poti voluntari sa dea amenzi?

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Uite-te prin lume inainte sa vb aiurea. in franta si Australia asa se face sau angajat oameni speciali sa se ocupe de certificate si lupta cu nevaccinati violentie

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Angajatii nu sunt voluntari.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Nu e nici o diferenta doar de nume atunci sa ne angajeze si sa ne de-a bani dar eu as face asta si gratis

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ukaya):

Ori angajat, ori voluntar. Ce baza legala ai? Ai politisti la indemina? Sa zicem ca ma bag voluntar, am aplicatia de scanat coduri pe telefon. Si mai departe... ce? Ma iau la bataie cu dacii liberi?

| Ukaya explică (pentru GabiDumitrescu):

Sa dea o lege sa putem sa le dam amenda sau sa folosim forta ca jandarmi nu stiu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ukaya):

Ce pregatire ai sa folosesti forta? Vrei sa ne apucam sa ne batem unii cu altii de nebuni pentru ca... pentru ca ce?

| Ukaya explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai sa ne faca un curs de instruire nu zic ca nu. eu stiu sa ma bat si am mai vazut multe emisiuni pe discovery cu interventia politiei dar cred ca ar fi bine sa ne de-a un curs de instruire. e clar ca de acum tot restul vietii noastre va fi o diferenta vaccinati vs nevaccinati si cineva v-a trebui sa se ocupe de nevaccinati tu nu realizezi? politia e putina a fost pregatita pentru altceva nu pentru ce se intampla acum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ukaya):

Foarte amuzant, dar complet lipsit de realism.

| Ukaya explică (pentru GabiDumitrescu):

In Australia asa se face dc e lipsit de realism

| outsidethebox a răspuns (pentru Ukaya):

De ce nu te muti tu acolo in loc sa incerci sa ne-o aduci noua pe cap?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ukaya):

LA NOI multe chestii normale in alta parte sunt lipsite de realism...

| Wr3nch a răspuns:

Nu vreau sa stric fantezia, dar fara legitimare, asa cum e acum, verificatul e fix-pix. Unu cu vaccin face screenshot si 5 fara pot intra unde vor daca nu merg toti impreuna. E o masura gandita pe jumatate si usor de ocolit.

| Ukaya explică (pentru Wr3nch):

Da de asta sa ne angajeze pe noi sa ii legitimam

| Wr3nch a răspuns (pentru Ukaya):

Nenea, doar un polist are voie sa legitimeze. Nu o sa lase nimeni niste ''angajati'' sa se uite peste date personale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca doar un politist poate amenda sau legitima persoane. Voluntarii nu sunt politisti. De asta a si aparut problema verificarii certificatelor de vaccinare, pentru ca cei care au scris legea nu i-a dus capul sa isi dea seama si cine va fi responsabil de verificarea acestora pentru a fi valide. Degeaba iti scaneaza codul ala de bare de pe certificat daca nu stie sigur ca al tau e, iar singura metoda ar fi prin comparare cu buletinul, unde poate vedea nume si prenume si alte date cu caracter personal, iar buletinul nu il prezinti decat politistului nu si chelnerului de la restaurant.

| outsidethebox a răspuns:

Ti-au promis aia pentru care scrii (fara 2 de i) tu aici ca iti dau parafa, sa ne prescrii tratanent intra cranian cu calibru 7.62?
Ai fi in stare sa spui ca am murit de intoxicatie cu plumb, corect?

Ia ui' ce zic oficialii nostri:

Institutul Naţional de Sănătate Publică, Centrul Naţional de Statistică şi Informatică în Sănătate Publică arată că pentru anul calendaristic 2020 s-au raportat 26.106 decese, 227 cu diagnostic principal COVID şi 25.875 decese cu diagnostic secundar.

Deci unde este problema?

| outsidethebox a răspuns (pentru suntserios):

Spune asta familiei pustoaicei de 20 de ani, gravida, care s-a dus la spital pe propriile picioare, pentru o problema NON COVID si careia i s-au facut NU UNUL, NU DOUA CI 6 SASE TESTE COVID, toate negative, fara sa a i se da asistenta medicala pentru pproblema care venise!
Acum aveti +2 in statisticile voastre, bravo!

| suntserios a răspuns (pentru outsidethebox):

Ii spun daca o intalnesc.
Ii spun ca nu e vina ei ca sunt oameni atat de imbecili in tara asta incat ii doar in cuur de sistemul de sanatate si de sanatatea concetatenilor si bat campii pe net in loc sa respecte normele de siguranta si sa se vaccineze. Ii zic. Nicio problema. Ca din cauza lor sunt spitalele asa cum sunt acum si nu pot oferi asistenta medicala celorlalti

| outsidethebox a răspuns (pentru suntserios):

Spune-ne si in ce calitate o faci, demonstreaza ca esti "specialist" mai "specialist" decat acest specialist-specialist:
https://Facebook. watch/8LULGb4kSk/

| outsidethebox a răspuns (pentru outsidethebox):

Auto correct-ul TPU...
https://m.facebook.com/......257023347/

| suntserios a răspuns (pentru outsidethebox):

Nu pot sa cred ca argumentele tale vin de la Antena3. Macar acun stiu cu cine vorbesc. Un alt imbecil in lista de imbecili

| outsidethebox a răspuns (pentru suntserios):

Nu vin de la Antena 3, ci de la FDA si DEZBATEREA PUBLICA DE 3 ORE, cand au dat aviz negativ pentru doza 3(booster precum ala din poza ta de profil) Antena 3 a tradus, sa fie pe intelesul tau, Ukaya, W3rench si altii care au nevoie de ajutor, poate poate or incepe sa gandeasca singuri.

Asadar, domnu' doctor Jurma, pardon, domnu' doctor, de ce FDA a dat aviz negativ?
Legat de apelativ, ma duceti cu gandul la anii copilariei, va spun precum o spuneam si atunci:

CINE ZICE ALA ESTE!

| outsidethebox a răspuns (pentru suntserios):

Vedeti dumneavoastra, ma uit si ma intreb daca in cazul dumneavoastra, "ce este in gusa este si in capusa" sau, mai pe intelesul tuturor, daca ne cereti noua sa facem ce ZICETI dumneavostra SI NU. CE FACETI dumneavoastra (domnul popa?)

Daca si FACETI precum PREDICATI, peste 3 ani, distinctia "Userul anului" a DUMNEAVOASTRA, va ajunge la mine.
Si daca tot vorbim de distinctii, cum ati obtinu titlul de "Campionul zilei"? Pai nu sunt medicii surmenati de atata treaba?

Odd World

| suntserios a răspuns (pentru outsidethebox):

Ce medici surmenati boss.
Dovedesti cum iti iei tu informația. Ti a zis agitatul ala ca sunt medic si tu ai crezut... Si acum vrei sa luam pe bune informatiile de la tine. Mahahahahahaha

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru outsidethebox):

Ba da, latrina 3 MANIPULEAZA GROSOLAN cuvintele! Faptul ca aia NU RECOMANDA nu inseamna ca AU DAT AVIZ NEGATIV! In alta ordine de idei, cifrele din Israel le vezi pe unde vrei tu si arata o rata a deceselor de aproape 5 ori mai mica decat la noi! Vrei sa citesti dintr-o sursa serioasa apropos de ce se intampla cu doza a treia si varianta Delta, ai aici la CDC - https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/booster-shot.html si in stirile din Israel - https://www.timesofisrael.com/......ults-show/
Bonus, statisticile din Israel - https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/

| outsidethebox a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa este, la noi se moare ca si cum nu ar exista asistenta medicala, ori noi avem adistenta medicala de urgenta, insa fara medicamente specifice acestei mizerii de virus! Paturi ATI si aparatura exista, insa a fost cumparata la suprapret si de aceea, angajatii Unifarm NU au tupeul sa o scoata legal (decontare cu spitalele) de aceea le-a imprumutat Smurd ( un SRL) ca sa le foloseasca FARA a fi nevoie sa fie decontate.
Cat despre preventie, tacere totala,. Doar vaccin, vaccin, vaccin, deh, asta avem (in meniu) awta servim.
Vaccinate placuta va urez, celor care asta vreti!

| outsidethebox a răspuns (pentru suntserios):

Am crezut ca discutam serios si cand e un pamflet, o spunem!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru outsidethebox):

Preventie inseamna regim de viata sanatos plus respectarea unui set de reguli. Crezi ca e posibil asa ceva la noi? Poate doar cu armata pe strazi si impuscati pe loc aia care nu respecta...

| outsidethebox a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, lumea nu e idioata, daca atiu ca le face bine, vor face ei, de la sine si fara sa le spui.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru outsidethebox):

Gresit, lumea E idioata. Grav de tot. Cum crezi ca se vind baxuri intregi de sucuri de-alea de 1 leu sticla de 2 litri? De bauturi alcoolice "cu aroma de vin" si alte mizerii nu mai zic. Mie mi se face rau cand vad ce au unii in cosurile de cumparaturi la SM - intr-un singur cos au mai multe mizerii toxice decat bag eu intr-un deceniu.

| suntserios a răspuns (pentru outsidethebox):

Problema e ca din aia 25.875 cu diagnostic secundar 80% puteau inca sa fie in viata si sa isi vada de bolile lor cronice in continuare.

Doar cineva foarte rau intentionat sau incapabil nu intelege cifrele alea si in conditiile in care spitalele romanesti au sectiile ATI pline de mai bine de 1 an

| outsidethebox a răspuns:

Pai asta l-am rugat, sa ne prezinte ce-l face specialist, nu am dat cu parul!

| PiouelPol a răspuns:

Alta intrebare stupida. Pentru ca nicio lege in lumea asta nu permite unor persoane civile sa legitimeze un om, pentru ca politistii au o baza de date pe care o verifica atunci cand e vorba de legitimarea unui om. Noi nu avem dreptul legal sa legitimam pe nimeni. Si clar nu putem da amenzi, nu este in atributiile noastre. Cu fiecare intrebare pusa de tine, ma intreb daca mai are rost sa iti raspundem, sunt din ce in ce mai stupide.