| AlexDorinel a întrebat:

De ce pe net scrie că jumate din romani se îngrijorează că se scumpesc facturile,când eu stau intr-un oraș sarac și n-am nici o ruda,cunoștință, vecini, nași, unchi, etc care sa se plângă de chestia asta?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca tu traiesti in realitatea ta paralela

| Mosotti a răspuns:

Nu se plang ai tai ca ori au multi bani si pentru ei nu conteaza, ori nu spun ei, insa tot f nemultumiti sunt.
Una din doua.

Pai e fapt, pana acum eu iti confirm ca, curentu de la 0, 6 lei e 0, 75 kilovatul in iulie, sa vedem acum cum o mai fi.
Gazul s-a scumpit cu 20 % deja.

Si in noiembrie o sa se scumpeasca gazu cu inca 40 %, dar sa vedem cum o fi. S-a anuntat deja.
Gigacaloria se va scumpi cu 63 %, si asta s-a anuntat deja.

Cum sa nu fie lumea ingrijorata?

Nenorocirea e alta, din cauza ca pana acum ni se dadeau imprumuturi pe garantii gen terenuri, si altele, acum nu mai ai ce da la schimb, si nu prea mai iei imprumuturi, asa ca iata nota de plata acum, nu se mai subventioneaza ca nu mai ai de unde.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Am zis probabil, nu ca sigur sunt bogati. Nu au dat importanta si nu s-au plans la voi, nu inseamna ca nu se plang in realitate

| GabiDumitrescu a răspuns:

Rudele si aia din jurul tau nu au auzit vreodata de predictibilitate financiara si de planificare a finantelor pe termen lung-mediu, ci platesc de la o luna la alta si reactioneaza la orice post-eveniment, nu anticipeaza absolut nimic. Asta e buba. Eu prefer sa am habar de acum ce cheltuieli voi avea pe iarna cu incalzirea, pe cit posibil sa le anticipez si sa imi planific finantele macar aproximativ, nu sa imi vina o factura de 500-700-1000 RON si sa ma pling DUPA.

| johnnny123 a răspuns:

Doar pentru ca niste oameni nu ti s-au plans tie (un pustan de 15 ani) de scumpirea facturilor, asta nu inseamna ca nu sunt ingrijorati.

Ma indoiesc ca rudele, cunostintele si vecinii discuta cu tine situatia lor financiara.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ba nu, stai acum am inteles. Romania e o tara frumoasa da pacat ca e locuita. Intelegi tu.

| CassiusAlexander a răspuns:

Pentru că nu tot ce e pe net sau pe televizor e adevărat. Simplu.

| InYourPants a răspuns:

Ca nu iesi din casa

| Suntbaiat123456789 a răspuns:

Normal că oamenii sunt îngrijorați. Nu înseamnă că dacă cunoștințele tale nu ți sau plâns că se scumpesc facturile, asta nu înseamnă că nu sunt îngrijorați. Nu este treaba ta să îți spună ție cunoștințele tale dacă sunt îngrijorați de scumpirile facturilor și să îți explice ție despre situația lor financiară.