lolita
| lolita a întrebat:

Ce este mai grea? Pedeapsa cu moartea sau pedeapsa cu viata?

Răspuns Câştigător
| carminaburana43 a răspuns:

Depinde in ce stare sufleteasca se afla persoana respectiva.Au fost momente in viata mea extrem de grele in care nu mi-ar fi parut rau sa ma impuste cineva...cind mi-e greu si ar fi sa mor as dori doar sa ma rog sa m-i se ierte pacatele si sa plec cu constiinta impacata de pe aceasta lume in rest imediat ar putea sa ma puna la zid si sa ma impuste...atita umilinta am primit in viata si asa mi-a ajuns...cred ca am trait destul chiar de nu am decit 47 de ani si mi-a ajuns din atita suferinta si umilire.Deci asta depinde cine ce simte in suflet.Pt. unii moartea reprezinta o usurare extrema daca sufera dar nu e voie sa-ti pui capat zilelor niciodata pentru ca eu totusi cred in Domnul nostru atotputernic si stiu ca si suferinta are un rost.

25 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu as prefera sa traiesc. Chiar si dupa gratii. Cred ca sunt lucruri frumoase pe care le-as putea face cu viata mea si lipsita de libertate.

| danut a răspuns:

Viata, oricum ar fi, e unica iar fiecare moment al ei este irepetabil. In moarte nu mai este nimic, nici o sansa, nici o speranta, NIMIC; a mai este ceva ...viermii, sunt multi, foarte multi viermi. crying

| fabiola a răspuns:

Nu suntem oameni adevarati daca ne dam batuti in fata vietii! In fata mortii suntem neputinciosi, dar pentru viata trebuie sa luptam, sa nu fim lasi... vorba poetului:o lupta-i viata, deci te lupta.Sa vedem viata ca pe un triumf si nu ca o pedeapsa!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Imi aminteste de o melodie de la Bitza... cantecul si povestea lui, parca... Spunea: "Inca mai ai o viata in fata/ te-ntrebi daca e consolare sau pedeapsa"... Cred ca sunt egale... Cu toate ca uneori moartea pare mai simpla...

| Ianna33 a răspuns:

Viata nu e o pedeapsa... e un dar.

| Silvia a răspuns:

Pedeapsa cu moartea, ptc viata trebuie traita happy

| adyth a răspuns:

Din pacate, n-a inviat nimeni sa putem vedea daca moartea e grea tongue asa ca intrebarea ta nu prea'si gaseste raspunsul...inca happy

| adyth a răspuns:

Nu stiu ce este mai greu, sa mori, sau sa traiesti ca sa'i vezi pe cei dragi murind

| Elly4all a răspuns:

Ambele sunt doua variante care te tortureaza, unii gandesc ca decat sa stea toata viata in spatele unor gratii mai bine mor!

| sese a răspuns:

Condamnarea pe viata.Moartea este calea cea mai usoara(in acest caz).

| sorin a răspuns:

Mai bine mori in genuchi decat sa te chinui in picioarehappy

| inna a răspuns:

Pedeapsa cu viata, la aia cu moartea scapi mai usor laughing... Poate iti iei si un bilet in Rai inainte smug

| cîrne a răspuns:

Pt cei lipsiti de caracter si, deopotriva, pentru cei foarte puternici, nu poate exista "pedeasa cu viata", ergo aleg pedeapsa cu moartea(desi nu-s sigur ca-s chiar asa puternic).

| scootsie a răspuns:

Daca vorbesti despre "pedeapsa"cu moartea sau viata, inseamna ca s-a savarsit ceva foarte grav...Deci,amandoua sunt la fel de grele... Daca mori cu o astfel de fapta pe constiinta, locul tau este iadul, unde suferi vesnic... Daca traiesti, ai constiinta incarcata si regreti toata viata... E alt cosmar...Ca sa scapi de toate astea trebuie sa-ti ceri iertare de la Dzeu si sa pornesti ca un om nou, de la capat...cu o viata noua in care sa nu mai fie pacatul...Cu adevarat, viata e frumoasa, daca o traiesti eliminand din viata "greselile" si cautand sa faci voia lui Dumnezeu.

| ShaKuri a răspuns:

Aia cu moartea...ca am incercat; o...

| simoSTAR a răspuns:

Cu siguranta pedeapsa cu viata.cand dai de greu de multe ori spui "mai bine mor "...

| adi a răspuns:

Pedeapsa cu moartea, pentru ca trebuie sa traiesti intai ca sa ajungi la ea, iar dupa ce vezi si partile frumoase nu vrei sa se termine asa repede si in modul asta.

| Haydee a răspuns:

Nimic nu este mai frumos si mai pretios descat viata... daca nu ai viata nu ai nimic.Deci aleg pedeapsa cu viata... dar stai.de ce e pedeapsa? viata nu e o pedeapsa... e un lucru minunat daruit de Dumnezeu

| ejaxz a răspuns:

Pedeapsa cu viata. Odata ce mori nu mai ai treaba...parerea mea

| ejaxz a răspuns:

Pedeapsa cu viata.Odata ce mori nu mai ai treaba...parerea mea

| Dorinel a răspuns:

Pedeapsa sexuala... laughing sa fi legat de un scaun si o donsoara sa te excite fara ca tu sa o poti atingehee hee)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedeapsa cu viata, e cea mai grea... cea cu moartea...mori si gatalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sunt egale.Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce povara ai de dus.sufleteasca.si cat de puternic esti.; si daca vreodata -ti vei simti umerii grei, priveste la furnica si vezi povara ei.

| micky a răspuns:

Dupa parerea mea, pedeapsa cu viata