| curiozitati a întrebat:

De ce revenirea Regelui Mihai în țară nu a fost permisă pana in anul 1997?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Au fost doua cauze:
1. Oamenii erau cretini atunci.Lui Ion Ratiu i-au facut vant, pe Coposu si pe taranisti i-au ignorat, si bineinteles ca pe sistemul "tot ce-i bun trebuie sa dispara", tot populatia a fost cea care a urlat, cand se pornise un val pro-monarhie post-puciul din '89, ca regele va veni si va confisca pamanturile oamenilor, si ca va instaura un sistem dezavantajos pentru oameni, ca ta-su(Carol II) si desigur ca prostii au pus botu' si i-au lustruit la fundulet pe FSN-isti.
2.Paranoia lui Ilici si a altor acoliti ai sai, aia care formeaza si acum scursurile politicii romanesti, ii era frica de eventuale evenimente neplacute pentru el, si pentru mandatele lui.De aceea, de cum a venit Constantinescu s-a dorit o reconciliere cu regele, ca Emil nu era un comunist infect obsedat de putere.Nici oamenii nu erau pregatiti pentru monarhie.Iti trebuie o cultura si o mentalitate aparte ca sa poti asimila o monarhie.Balcanii nu prea au avut asa ceva niciodata, mai ales romanii, atunci mancatori de salam cu soia, acum mancatori damboviteni de seminte.

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu a fost permisa din prostia si teama guvernantilor de atunci. Numai bine!

| iKronstadt a răspuns:

De teamă, pur și simplu. Văd mai sus unele răspunsuri absolut imbecile. Ce înseamnă dom'le lipsa culturii...

| Spitz10 a răspuns:

Regele Mihai nu a fugit.Guvernul a spus ca daca Regele Mihai nu pleaca vor omora cate 400 de studenti in fiecare luna.Pentru ca a plecat Regele Mihai sa ales alta guvern la putere si lau exilat.Desi a putut veni mai devreme de 1997 a mai stat in SUA.Plzz funda!

| curiozitati explică (pentru Spitz10):

Mai exact, ce guvern a spus ca 400 de oameni vor fi omorati daca regele se intoarce(si de ce?). Apropo, regele nu a fugit, dar a plecat din Romania din anul 1948, stabilindu-se in Elvetia.

| Spitz10 a răspuns (pentru curiozitati):

Era guvernul lui Antonescu. Dar nu el a comandat asta ci oameni lui. El a aflat doar cand acesta era pe drum spre elvetia(scuze de confuzie.

| curiozitati explică (pentru Spitz10):

Am inteles asta; eu nu ma refeream la perioada comunista; vroiam sa aflu de ce i-a fost interzisa revenirea in tara intre 1990 si 1997; nu cumva pentru ca Ion Iliescu se temea sa nu revina monarhia?

| Spitz10 a răspuns (pentru curiozitati):

Toti guvernamentali se temeau de el. Avea toata tara la degetul mic. El ii putea sa ii faca pe romani sa faca ori ce pe romani.Ca sa scape de el lau fortat sa plece.

| curiozitati explică (pentru Spitz10):

Eu stiam ca intre 1990 si 1997 a vrut sa se intoarca in tara, a aterizat pe aeroport dar nu a fost lasat si a fost nevoit sa se intoarca; ordin dat de Iliescu, cred;

| Spitz10 a răspuns (pentru curiozitati):

Iliescu nu cred ca avea vreo putere ca sa faca asa ceva.Ca nu l-au lasat sa intre in tara aia nu stiu. Dar pentru cele de sus... Funda?

| curiozitati explică (pentru Spitz10):

Tot de Romania vorbeam cand spuneam de "tara aia";

| anonim_4396 a răspuns (pentru Spitz10):

Tocmai aia e, Iliescu nu i-a permis revenirea in tara. La aeroport a trebuit sa plece asa cum a venit, pentru ca nu i-a permis sa iasa din aeroport.

| NoobOrPro a răspuns:

MIhai e un nesimtit, sincer. Adica cand tara a avut mai multa nevoie de el, a abdicat. A vandut Aurul la rusi. E un tradator, dar ca amu il ridica in slavi, problema lor.

| Spitz10 a răspuns (pentru NoobOrPro):

Ce ma fraiere? Tu nu sti nik.Ba nu el o dat aurul.Nu te mai da si tu mare cu media de 5 la istorielaughing.

| NoobOrPro a răspuns (pentru Spitz10):

Nu e adevarat, da ce stii tu cu media la istorie 3? Daca tot ai adus vorba. Si auzi eu spuneam ce stiu daca amu spun si eu ca "Nici un guvernant nu se temea de el " bla bla bla bla... Macar eu nu le i-au de pe wikipedia laughing laughing ce NOOB esti THEBESTn00b

| Spitz10 a răspuns (pentru NoobOrPro):

Ba tu ai cazut in cap cand erai mic? De cand mi-am facut cont TPU nu am cautat un nimic de pe net. Daca nu am stiut nu am raspuns.Si sunt cel mai bun la istorie din clasa mea.La judetean am luat premiu 2.Bai copil din p. a stramba.Guvernul lui Antonescu a dat tot tezaurul cu aur rusilor la inceperea razboiului cu neamti(in caz ca pierdem sa nu aiba ce aur sa fure). Si ca sa iti dau peste bot esti doar un taran care a resusit sa invete in 3 ani de cand a venit la oras, expresia noob. Si hai...pedaleaza ca de nu iti busesc caroseria.Labagistulelaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughing

| NoobOrPro a răspuns (pentru Spitz10):

Si eu pe langa tine sunt expert tu esti junior asa ca taci ca te reportez ca ai injurat big grin

| RomanianPatriot a răspuns (pentru Spitz10):

Totuși eu ma întreb... cum și a putut trăda propria lui tare de origine. daaa știu la ce gândești nu este România ( și pe asta a trădat - o) dar acum hai sa ne luam după origini, ia spune mi și mie care este de fapt naționalitatea de drept a lui Mihai I, nu este cumva germana?

| NoobOrPro a răspuns:

Deci esti copil nu ai trait cand era regele mihai, so shut the ..ck up. Locul doi la judeteana? aa locul 2 sub linie, daaa asa pot si eu tongue. Si aia cu taran, nu sunt desi as vrea decat sa stau ca tine si fiecare parasuta pe care o gasesc sa o invat magia corpului uman. Shut up the ..ck