| anonim_4396 a întrebat:

De ce Romania este in conflict cu Ungaria? Ma refer la treaba cu Transilvania si in special de romanii de origine ungara de la noi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Romania nu este in conflict cu Ungaria, nici n-ar putea fi, avand in vedere ca ambele apartin UE si NATO.
Nici macar romanii nu sunt intr-un conflict real cu maghiarii, cu exceptia unor descreierati de genul ultranationalistilor, mai ales cei maghiari, care lanseaza, din cand in cand, pretentii si subiecte controversate privind Transilvania.

| KoJo07 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Transilvania e a romaniei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru KoJo07):

Ce intrebare este asta? Tu nu cunosti deloc istorie?
Transilvania nu este a Romaniei, Transilvania este Romania, fiind o parte a Romaniei.