| neanicu a întrebat:

Doar pentru ca atat Romania si Ungaria sunt membre in UE, nu s-ar putea vreodata ajunge ca Transilvania sa fie intr-o situatie similara cu cea a Kosovo-ului? (adica conflict armat... )

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Niciodata.Mai ales ca se pare ca kosovarii o duc acum mult mai rau decat atunci cand apartieau unui stat bine constituit.Acest precedent, odata constituit, pare a dezamagi.

| costymaximus a răspuns:

Daca stam sa ne uitam si la altii, gen belgienii cu conflictul dintre valoni si flamanzi, si altii, si altii...Interesul occidentalilor nu este divizarea Romaniei, ci cucerirea ei.

| siwel a răspuns:

La cata prostie si nebunie zace in inima omului (din proprie experienta) si uitandu-ne in istorie putem doar sa speram si sa ne rugam: Doamne pazeste-ne de noi insine si nu ne lasa la macel! Am fost anul trecut in fosta Yugoslavie si nu as vrea sa ni se intample ca si lor... ca nu suntem neaparat mai buni.

| izvordemunte a răspuns:

Nu cred sa se intample asta.
Tu crezi ca in Ardeal se bat romanii cu ungurii? Fii linistit, asta nu se intampla... ok, exista cazuri rare de extremisti (mai mult maghiari decat romani, ca extremistii romani nu locuiesc in Ardeal). Sunt poate zeci/sute de mii de familii mixte, clasele la scolile sau liceele romanesti/maghiare sunt compuse din elevi atat romani cat si unguri. Doar in sudul judetului Harghita si in Covasna sunt localitatile alea in care mai mult de 95% sunt maghiari; mai e formatiunea EMI (Tinerii Maghiari din Ardeal), Garda Maghiara, iar acestia par destul de nebagati in seama, cu toate ca sunt de extrema dreapta!? Pe oameni (aia normali) nu i-a intrebat nimeni ce doresc, raspunsul ar fi - pace si numai bine si la unii, si la altii.

| lucian_3222 a răspuns:

Indiscutabil...nu.De moment traiesc in Spania, au si ei probleme cu asa zisele,, tinuturi autonome,, la cat inteleg eu aceasta probleme nici in Romania, nici in Spania nu o sa se ajunga la o situatie similara ca cea din Kosovo. Din alta ordine de idei eu cred ca in Kosovo au vrut americani sa arate ca sunt,, jupanii,, dar Europa a stiut sa sa faca in asa fel ca totul sa iasa, mai mult sau putin,, bine,,.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine punctat costymaximus, neanicule! ce ai bre?