| anonim_4396 a întrebat:

De ce romanii cu studii superioare care o duc rau in Romania, nu pleaca in strainatate?

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Pentru simplu motiv ca au urmat studiile superioare urmarind doar comoditatea. Pina si in intrebare exista directia asta cind spui "de ce o duc rau".Iti voi replica pentru ca au pretentii superioare si nu vor sa munceasca crezind ca pentru a rezista este numai si numai nevoie de asta.S-a cam dus puiul cu ata si aratarea unor diplome sa fii recunoscut ca "sef".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da pleca, cine ti a spus ca nu pleaca?
de ce crezi ca e criza de medici in Romania?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Citeste pe net; inca au ramas multi in Ro.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca au si ramas, dar e un lucru normal. Chiar crezi ca e posibil sa plece toti dintr o tara? Ma indoiesc de asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Toti care studii si vor, eu cred ca da.
Sunt atatea job-uri in lumea asta, care iti ofera pana si cazare. Cand ai studii, viitorul iti este clar, dar problema este sa vrei sa faci ceva pentru viitorul tau. Acum nu stiu daca mi-a scapat ceva... mai sunt cei cu probleme in familii dar sunt rare cazurile alea, in rest, nu vad ce ii retine sa plece, in afara de sfanta lenea.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cei care au vrut au plecat. E absolut imposibil sa plece toti dintr o tara, si la urma urmei nu facem parte chiar din lumea a III a.

Oricum nu toti gandesc la tine, sunt altii care au familii, parinti, frati, prieteni si sunt mai importanti decat banii.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am cunoscut oameni cu studii superioare care isi pot scoate familiile din probleme; daca faceau cateva sacrificii sa plece, reuseau. Nici pe astia nu pot sa ii inteleg; rar am auzit cate unul care sa spuna ca visul lui este sa plece in afara sa munceasca, ca sa-si ajute familia, dar, au fost cativa care chiar au plecat pentru familiile lor. Si astia ceilalti care stau in Ro, se plang ca o duc rau cu tot cu familie...

| WR104 a răspuns:

Pleaca lumea dar nu prea mai sunt locuri de munca nici prin alte tari.
Criza se resimte peste tot, criza locurilor de munca si normal ca italienii, germanii, spaniolii aleg mai intai dintre cetatentii tarii lor mai apoi strainii.

| anonim_4396 explică (pentru WR104):

Nu chiar peste tot, dimpotriva, sunt tari care s-au dezvoltat datorita strainilor exact cum e Germania. Spania, Italia, Grecia sunt distruse. Tarile scandinave, Regatul Unit, Luxembourg, Austria cauta oameni, daca te uiti pe net, vezi multe job-uri calumea. Sa nu mai zic de Australia si Canada...

| WR104 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi spui de niste tari care nu prea sunt in UE, si unele care care nici macar nu sunt in Europa unde este cel mai usor pentru un roman sa-si gaseasca un loc de munca.

| anonim_4396 explică (pentru WR104):

In afara de Canada si Australia, restul sunt. Conteaza sa ai studii si sa vrei, ca loc de munca iti gasesti in ce tara vrei. Sunt romani si in America care au servicii frumoase.
In Germania, romanii au nevoie de drept de munca, si baga de seama ca Germania este in UE, deci, chiar nu conteaza in ce uniune sunt tarile.

| WR104 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au plecat foarte multi oricum cati sa mai plece nu pot pleca chiar toti.

| anonim_4396 explică (pentru WR104):

Sa ramana doar guvernul si cainii de pe stradahee hee