| anonim_4396 a întrebat:

De ce s-a dorit intotdeauna cucerirea unor teritorii tot mai mari, cu riscul izbucnirii razboaielor?

8 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Datorita resurselor. Fiecare imperiu a avut acest interes de a acapara resursele necuvenite. De aceea statele care au fost imperii sunt acum avansate economic iar cele care au stat cu oile prin munti (ca noi) sunt sarace. Averea stateleor europene "civilizate" se bazeaza pe jafurile din trecut pe care le-au savarsit impotriva unor state pasnice. Vezi marile cuceriri, Conquista Spaniola, Istoria Angliei, Frantei, Olandei, Portugaliei...etc.

| Ben. a răspuns:

Tara mai mare, supusi mai multi, mai multi bani din impozite.basca, mai ciordesti si tot ce au aia prin batatura.

| greg a răspuns:

Antonescu nu prea statea cu oile prin munti. Dar au fost mult romani tradatori, lasi si care s-au dat cu rusii ca sa-si bata aia joc de noi, dupa ce si-au vazut interesul.

| greg a răspuns:

Americanii macar au terminat comunistii, dar Rusia? Rusia e un jeg de tara.Noroc cu Americanii ca era haos dupa rusi.

| greg a răspuns:

Frate macar comunismul asta cu alt nume nu omoara oameni pentru mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreaba-i pe americani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@andreicatalin - stii ce e democratia americana? Nimic altceva decat un comunism cu alt nume. Ti-as recomanda o carte, dar nu-mi mai aduc aminte titlul, era ceva de America adevarata, ceva de genul acesta, carte care sa-ti deschida si alta perceptie asupra a ceea ce inseamna marele licurici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e, andreicatalin, ii da in judecata pentru hartuire sexuala si ii obliga sa pledeze vinovat, le inchide gurile daca scriu antibush, poate nu ar stria popularizarea unor materiale gen Fahrenheit 9/11, Sicko, Bowling for Columbine.