Întrebare recomandată | victor987 a întrebat:

De ce statul ia bani -taxe- pe venit? adica dupa ce u iti faci munca cinstit astfel ajutand la dezvoltare si bunastarea tarii, iti iau din banii cuveniti tie?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Statul ia impozit pe venit, nu taxe, acestea sunt altceva.
Si plata impozitelor si taxelor este o indatorire fundamentala a cetatenilor, stabilita prin Constitutie.
Trebuie sa te gandesti ca acestea sunt foarte necesare, daca n-ar exista de unde bani pentru bugetari - armata, politie, justitie, invatamant, sanatate, cultura, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| victor987 explică (pentru Ioandelasal):

CU banii printati la bnr? de ce nu impoziteaza banca nationala?

| stronzzo a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

70% din castig cu siguranta nu iti ia.

| Ioandelasal a răspuns (pentru victor987):

Gandeste putin ce s-ar intampla daca BNR ar tipari bani in exces, am avea o hiperinflatie si ar fi mult mai prost.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Statul nu-ti ia 70% din castig. Si apoi beneficiezi si tu, din contributiile la sanatate, la pensii, lla somaj, din impozit.

Răspuns utilizator avertizat
| victor987 explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Asa e peste tot in lume...bancherii domina-conduc omenirea!

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si bugetul tarii de unde pica? din cer?

| AngelHugz a răspuns:

Interesant

| Giuney a răspuns:

Plus tva

| stronzzo a răspuns:

Poi daca te gandesti logic statul iti fura bani,dar cu cap,si tu poti sa ai furi pe ei,inca mai mult de cat te fura ei, totul este sa iti faci un plan simplu si sigur, gandeste, si procedeaza in mod egal. Eu asa fac, imi cere 100 eu fur 200 de la ei.

Răspuns utilizator avertizat