| Stropdeploaie a întrebat:

De ce au preotii salariu? Cu ce anume contribuie preotii la bunastarea tarii cand ei nici macar taxe si impozite nu platesc?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si sectancti de ce primesc fonduri din america ca sa manipuleze prosti ortodoxi care se lasa spalati pe creier? de ce nu sunt taxati si aia

| T0T a răspuns:

Dacă biserica ar fi considerată privată și ar plăti statului, iar statul nu ar mai da absolut niciun ban bisericii, știi cum ne-ar crește economia? Dar e vina idioților ce vor moaște și bani puțini. Tot ei se plâng că nu-s bani investiți cum trebuie dar tot ei se complac în sistemul ăsta total nebenefic vreunui stat.

| AC4S4 a răspuns (pentru T0T):

Tarile nordice au Biserici de stat. Statul se ocupa de intretinerea lor. Noi nu avem Biserica de stat. Crede-ma, nu asta e problema.

| T0T a răspuns (pentru AC4S4):

E una dintre probleme. Nu am auzit de nordici să construiască catedrale de sute de milioane de euro. Și nici prea religioși nu îi știu.

| AC4S4 a răspuns (pentru T0T):

Protestantii au putine catedrale in general. Exista totusi cateva si in Scandinavia. Si nu e vorba doar de a construi catedrale. Dupa cum am spus, statul se ocupa de intretinerea lor.
Cum nordicii au Religie de stat, fiecare plateste taxe care merg direct la culte (depinde de tara cat ia fiecare cult).
Nu-s religiosi, dar uite ca nu se plang ca un mic procent din banii lor merg spre biserici. Pentru ca ei sunt muncitori.
Nu agreez nici eu catedrala mantuirii neamului, daca faci referire la ea. Dar subliniez ca problema nu e acolo in niciun caz.

| T0T a răspuns (pentru AC4S4):

Și ce afirmi că eu n-aș fi muncitor pentru că văd cum banii se duc aiurea? Ei normal că nu se plâng că ei o duc bine. Probabil o sumă mult mai mică este alocată pentru așa ceva din buzunarul lor și să nu mai zic că ei au și cele mai mari salarii. Hai că deja o dăm în impertinență. Și da, problema e și acolo.(mai ales acolo din punctul meu de vedere căci sunt bani aruncați, sunt bani aruncați și la ei, nu spun că nu, dar ei au alte priorități și alte condiții, nu prioritizează așa ceva). Când om avea noi condițiile lor și om avea prea mulți bani în bugetul de stat atunci să îi aruncăm anapoda(nici atunci totuși).

| AC4S4 a răspuns (pentru T0T):

Dar de ce o duc ei bine? Pentru ca ii intereseaza de tara lor. Au procent de 70-80% prezenta la vot, noi avem vreo 40%, deci pe majoritatea nu ii intereseaza de ce se intampla in tara.
http://www.pewresearch.org/......ore-taxes/
Gandeste-te ca scandinavii dau bani la biserici dar nici macar nu merg la ele. Romanii dau bani la biserici, dar merg cateodata. In plus, bisericile primesc acolo bani si de la stat.

Sa ne uitam la Romania:
Bugetul pe 2018
- Ministerul Educatiei: Aprox. 5, 1 miliarde de euro.
- Ministerul Sanatatii: Aprox. 1, 8 miliarde de euro.
* Casa de asigurari de sanatate primeste 7, 2 miliarde de euro.
Pentru

In 2011 (nu am gasit pe 2018) s-au alocat tuturor cultelor (nu doar ortodocsilor) aproximativ 60 de milioane de euro. In 10 ani, guvernul a alocat pentru catedrala mantuirii 100 de milioane de euro. Astea-s sume mici pe langa miliardele de mai sus. Crezi ca daca la Ministerul Educatiei scria acolo 5, 2 miliarde in loc de 5, 1 miliarde s-ar fi facut scoli? Atat inseamna banii dati spre biserici.

| SilentRain a răspuns:

Ca sunt bulangi de aia

| AC4S4 a răspuns:

Preotii platesc taxe si impozite. Cu asta am raspuns la ambele intrebari.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Si la evaziunea fiscala pe care o fac cum raspunzi?

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Încă aștept sa răspunzi la treaba cu evaziunea fiscala

| Octavian199 a răspuns:

Si ce mai salarii la capirolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Preotii platesc taxe si impozite pe salariile pe care le primesc. Inafara de salarii, mai primesc o gramada de bani pe "serviciile duhovnicesti " pe care le presteaza pentru cei care le solicita. Pentru acesti bani, din cate stiu eu, nu platesc impozit.
Un preot nu ar trebui sa aiba salariu, asta daca biserica ar fi asa cum au facut-o apostolii in vremea lor.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Vorbesti in necunostinta de cauza. Documenteaza-te putin si apoi vino sa discutam.

| Stropdeploaie explică:

Platesc pe dracu! Au scutire la taxe si impozite!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Și atunci de ce la o înmormântare cer 6 milioane dar îți dau chitanță cu 2?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ar avea voie sa ia bani pe inmormantari, nici un cent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Zău?laughing Muncesc pe gratis?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis inmormantari, nu de celelalte.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca omul moare ca vrea el? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Vorbești aiureli

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? Poti sa dai tu cat vrei.Dar eu nu le voi da

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Păi atunci faci fără
omul se îmbolnăvește că vrea el? atunci de ce doctorul e plătit?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca e platit, ca sa te faca bine.Preotul te face bine?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu compari preotul cu doctorul? Ia citeste ce zice BOR despre taxa de inmormantare.Ar trebui sa fie 0.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Eu vorbesc practic, situația reală, nu utopii.
Niciun preot nu vine pe gratis nicăieri.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa trebuie.Eu nu ii dau bani.Sa vad ce face.Si cand o sa ma duc p de suflet rolling on the floor exista multe variante, ina fara de inmormantare.

| Octavian199 a răspuns (pentru Octavian199):

In afara *

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa isi cumpere posete, pe care sa le posteze pe Instagram.