| LisaJulie a întrebat:

De ce sunt atatea razboaie in Orientul Mijociu?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

De vina pentru toata situatia din Orientul Mijlociu sunt englezii si francezii. Daca la sfarsitul primului razboi mondial nu imparteau zona de acolo pe propriile interese si i-ar fi lasat pe arabi sa se guverneze singuri poate nu am fi avut atatea probleme in prezent.Dar englezii si franncezii si-au impartiti Orientul Mijlociu fara sa tina cont de realitatile etnice din teren.
Ca sa intelegi mai bine munsulmanii sunniti si șiiti nu se suporta deloc si sunt dusmani de moarte. Kurzii in loc sa aiba un stat al lor sunt impartiri in patru state(Iran, Iraq, Siria, Turcia).
Ei bine cand francezii si englezii si-au impus colonii in Orientul Mijlociu au favorizat la conducerea coloniilor minoritati care era ostile unor majoritati de populatii.De exemplu Iraqul era condus de o minoritate sunnita dar avea o majoritate șiita iar Siria era condusa de o mjnoritate șiita dar avea o majoritate sunnita.Si britanicii.au facut greseala de a lasa pe evreii sa se extinda prea mult in dauna populatiei arabe din Palestina.
Dupa sfarsitul erei coloniale URSS si SUA au inceput sa isi bage nasul in Orientul Mijlociu sprijinid fiecare cate un combatant.SUA sprijinea evreii iar sovieticii au sprijinit arabii.Iar din 90 incoace si Turcia si Iranul isi baga nasul pentru a obtine influente in Orientul Mijlociu.
In geeral in Orientul Mijlociu e vorba de jn conflict religios si cu bataie pe campurile petroliere din zona.Si aici se mai amesteca si trafucantii de arme care obtin profituri colosale vanzand arme tuturor partilor implicate.

| Drake21 a răspuns (pentru LordCristobal):

Sa nu subestimam franceziirolling on the floor inca spera sa fie numarul 1 mondial pentru a avea ce a m ai importanta opinie in lume, Si acum e la fel tot se sprijina, Ucraina-Europa-Usa vs Russia China, Armenia Russia vs Azerbaidjan Usa, Hamas Iran vs Israel Usa, Turcia vs Kurzi etc

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Deja avem 4k soldati francezi ( in afara de soldatii nato) cu comanda direct din Paris

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca cineva le provoaca si intretin ca sa-si vanda armamentul, sa creasca dolarul, etc. Cand ai tensiuni in zone, moneda ta pierde mult din valoare.
Pana in 48 au trait palestinienii cu evreii 1000 ani in liniste, dupa aia s-a facut zazanie, tensiuni in zona, cand ai tensiuni ai nevoie de arme si altele.
Palestinienii au fost scosi din casele lor, de pe pamanturile lor in Israel din 48 si alungati. S-au dus prin Gaza si vai de mama lor.
Nici nu le da voie sa isi faca statul lor.

De aia, plus ca mai sunt razboaie planificate de altii si ca sa nu se dezvolte sa devina eventuali concurenti economici.

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca cineva are interes sa intretina tensiuni acolo ca sa-si vanda armamentul, ca pana in 48 de ex palestinienii si evreii se intelegeau bine acolo de 1000 de ani.
Dupa aia dupa ce s-a format statul Israel, aia i-au dat afara pe palestinieni, le-au luat pamanturile si casele, si astia s-au refugiat in gaza, si astialalti nici nu-i lasa sa-si faca stat palestinian.

Dar li s-a bagat zanzanie intre ei.
Pai tu faci arme pentru ce? Nu trebuie sa le vinzi? Provoci conflicte colo si colo.
Prin asta moneda tarilor tensionate scade, iti creste tie moneda, ai avantaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că nu înțeleg toți IDIOȚII de acolo că acolo sunt evreii care nu vor pleca sau dispărea cum vor ei.

Toți RAHAȚII ăia de acolo mor de ciudă că nu pot fi și ei ca evreii.

NU e vorba de teren că e mic Israel, e vorba că nu pot fi și ceilalți ca ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este cam cum sunt ROMÂNII care mor de oftică că sunt săraci și după 33 de ani de CAPITALISM și tot dau vina că îi FURĂ ăia care îi conduc de 33 de ani.

La fel este și cu arabii - dau vina pe evrei că o duc rău ei, NU pe PROSTIA lor din cap și vor să dispară evreii.

PROSTIA oamenilor este la fel peste tot și tot timpul PROȘTII vor găsi motiv să spună că din cauza la alții o duc ei rău, NU vor spune că de fapt ei sunt PROȘTI și de aia sunt și săraci și proști.

Răspuns utilizator avertizat