| Florincrap a întrebat:

De la cati ani am voie sa stau pe scaunul din fata al masinii?
Implinesc 12 ani peste mai putin de o luna.
Multumesc anticipat!

28 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Minim 12 ani și centura de siguranță pusă!
Pa, pa.

| Florincrap explică (pentru Legiuitoarea):

Oricum,daca nu am centura, chiar si in spate, soferul risca amenda.
E obligatorie.

| Changes a răspuns (pentru Florincrap):

Da e obligatorie dar nu şoferul riscă amenda ci TU, fiindcă nu ţi-ai pus-o.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Changes):

Gresesti grav, minorii sub 14 ani nu raspund contraventional, conform OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor. In schimb raspunde majorul care il are sub supraveghere.

| Changes a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da,da era logic.Dar dacă ai peste 18 ani tu primeşti amenda, nu şoferul.Nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Changes):

Asa este. De altfel si daca ai peste 14 ani poti primi amenda.

| darrio2007 a răspuns:

De la 14 ani.

| onasis1961 a răspuns:

Exact din ziua in care implinesti cei 12 ani.La multi ani de pe acum!

| zurick a răspuns:

Salut! De la 14 ani ai voie sa stai in fata.

| alexs99 a răspuns:

Poti sta pe scaunul din fata al masinii de la 12 ani, sub aceasta varsta nu poti sta pe scaunul din fata nici in bratele unui adult.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
De la 14.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
De la 14 ani în sus ai voie.
Te pup!

| Florincrap explică:

Conducatorilor de autovehicule le este interzis sa transporte copii cu varsta de pana la 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca sunt tinuti in brate de persoane majore, in timpul deplasarii pe drumurile publice.

| BluishAngel a răspuns (pentru Florincrap):

Atunci de ce mai intrebi daca stii raspunsul?

| DdDiX a răspuns:

Normal este in urmatorul fel: atunci cand vei avea buletin(14 ani). Daca parintii tai te vor lasa, inseamna ca nu au ce face cu banii.

| tlaura a răspuns:

| genTlemeNNN a răspuns:

De la 14 -15 ani.

| Changes a răspuns:

Nu ştiu de ce toată lumea spune că de la 14 ani.
Eu am învăţat anul trecut pentru şcoala de şoferi şi apare 12 ani.
Uite: Art.97 (2) Conducatorilor de autovehicule le este interzis sa transporte copii cu varsta de pana la 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca sunt tinuti in brate de persoane majore, in timpul deplasarii pe drumurile publice.

| Changes a răspuns:

Ţi-ai răspuns cumva singur la întrebare?

| Florincrap explică (pentru Changes):

Nu,voiam sa contrazic.

| Changes a răspuns (pentru Florincrap):

Aaaa.De la 12 stai liniştit.Nu ştiu de ce îţi porniţi toţi pe vârsta de 14.

| Florincrap explică (pentru Changes):

Adica...pe ziua mea (4 mai), plec din localitate cu masina. Pot sau nu sa ma pun in fata?

| Changes a răspuns (pentru Florincrap):

Da,numa să-ţi pui centura şi să ai o copie după certificatul de naştere, pentru orice eventualitate.La mulţi ani de pe acum.

| Florincrap explică (pentru Changes):

Multumesc!

| Georgescu_Cristian_1997 a răspuns:

De la 14 ani

| Ambemve a răspuns:

Trebuie să ai cel puțin 12 ani și peste 1.50