| blairelovesmusic a întrebat:

De la ce varsta poti conduce un autovehicul in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de categorie.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 20
(1)Pentru a conduce pe drumurile publice autovehicule, tramvaie ori tractoare agricole sau forestiere, conducătorii acestora trebuie să posede permis de conducere corespunzător.
(2)Permisele de conducere se eliberează pentru următoarele categorii de vehicule: AM, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb sau Tv.
(3)Descrierea categoriilor de vehicule prevăzute la alin. (2), pentru care se eliberează permise de conducere, este prevăzută în anexa nr. 1.
(4)Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a)16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b)18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d)21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e)24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."

| zilog a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ce categorie imi trebuie pentru motovicletă cu ataș!? Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru zilog):

Pentru motociclete cu atas ai nevoie de categoria A.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

16,18,21,24 depinde de care

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minim 16

| NoName75 a răspuns:

Categoria B(18 ani)
Categoria C(21 de ani)
Categoria D(24 de ani)