| linkin a întrebat:

De pe ce numar de telefon te suna politia? Este posibil sa te sune de pe un telefon mobil si sa te cheme a 2 a zi dimineata la sectie fara sa-ti zica nici macar o ora?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Politia te "invita" oficial, prin citatie SCRISA. In niciun caz la telefon. E o gluma de tractorist asta cu convocarea telefonica, stai bland(a).

Stefan
| Stefan a răspuns:

Politia are obligatia de a iti face o invitatie la politie numai scrisa. De ce? În cazul cand nu raspundeti invitatiei scrise exista posibilitatea de a primi amenda pentru neprezentare. Daca prin absurd aveti o invitatie telefonica obligativitatea e nula.

| masly_8217 a răspuns:

In mod normal nu se procedeaza asa dar nu este exclus. pe langa tot ce s-a spus eu tin sa adaug ca politia poate proceda in diverse feluri. te poate suna de pe numar ascuns de exemplu sau de ce nu de pe mobil. ideea e sa se identifice si sa te cheme la politie la p anumita data si eventual ora. daca primesti un astfel de telefon si ti se cer date gen seria si numarul de buletin sau cnp-ul sa nu le dai niciodata, spune-le ca te vei prezenta personal la politie ca sa te identifici. in rest nu e nici un pericol

| Linda a răspuns:

Du-te la ultima ora, 15 30, ca daca nu au spus o ora, inseamna ca o poti alege tu. Din cate stiu eu e deschis intre 8 -16. Si eu cred ca e posibil sa fi fost ei.

| machupicchu a răspuns:

Chiar daca nu a fost o gluma proasta... este (dreptul cetateanului) obligatia politiei de a-ti transmite o invitatie oficiala, dupa care dai curs acesteia(telefonic, stabilind si cumunicandu-le personal, data si ora la care poti merge).succes

| machupicchu a răspuns:

In cazuri minore, o invitatie telefonica va fi facuta cu prezentarea motivuli invitatiei respective. O invitatie de genul "veniti in data de ...la politia "X", ori nu-i dai curs, ori telefonezi si ceri detalii...(telefoneaza si cere detalii si daca decizi sa mergi, comunica-i data la care poti,... simplu. este un cetatean in slujba noastra.)Succes.

| alexdop21 a răspuns:

Pai te poate contacta de pe orice numar de telefon, pe mine m-au sunat de la un telefon fix din sectie prima oara, iar a doua oara de pe telefonul mobil al unuia dintre agenti, asa ca da te poate suna de oriunde, cat despre ora stii ca la politie e deschis tot timpul!

| alexdop21 a răspuns:

Nu iti trimit neaparat citatie, daca e un caz minor te suna prima oara sa dai o declaratie pe care incearca ei sa ti-o dicteze ei sa o scrii

| SweetCandy a răspuns:

Nu... a fost o gluma proasta...eu una asa cred... politia nu actioneaza asahappy
inainte primesti o citatie...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna la Politie si intreaba http://www.politiaromana.ro/contact.htm pe aceasta pagina ai toate orasele din Romania si un numar de telefon fix de la fiecare, succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Fiecare poliție are un număr de telefon fix.
Dacă ești sunat/ă de pe un telefon mobil, posibil să fie al polițistului, deși mă îndoiesc să facă o așa gafă!
În momentul când ești chemat/ă la Poliție se face pe baza unei citații în care se specifică organul emitent (serviciu, birou), unde anume trebuie să te prezinți, ora, numărul de dosar, semnătură, ștampila unității, numărul de înregistrare, date de identificare.
O glumă destul de proastă și fără să gândească acea persoană față de reacția ta.
Poliția nu cheamă pe nimeni telefonic, ci printr-o notă telefonică cel mult.
Toate organele abilitate ale statului te cheamă pentru a da niște lămuri, informații, explicații, etc. numai în baza unui document scris care este expediat la ultimul tău domiciliu.
Pa, pa.