| Mergel a întrebat:

Deci am o intrebare! multi il considera pe maresalul ion antonescu stirpitorul nazistilor.dar cum a facut el asta daca el a fost prieten cu hitler si a facut alianta cu el

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Care-s aia multi? Eu n-am intalnit nici unul in aproape 65 de ani, de cand stiu citi si am citit destul despre Antonescu si al doilea razboi mondial.
Poate te referi la legionari, cu acestia s-a rafuit Antonescu, innabusind rebeliunea legionara, cu acordul lui Hitler, care a mizat pe el si nu pe legionari. Numai bine!

| iKronstadt a răspuns (pentru Ioandelasal):

Domn' Ioan, Iorga a gresit politic! Nu trebuia sa se bage, acolo unde nu-i era locul. Iorga are tot respectul meu, ca om de cultura!
Faceti o confuzie, una MARE DE TOT!
Miscarea Legionara NU a fost innabusita de catre Maresalul Antonescu, la indicatiile lui Hitler. Este absurd ceea ce sustineti in directia asta. Este binecunoscut faptul ca Maresalul avea baza in Miscarea Legionara. Cauza, si efect! Lumea de azi prefera sa traiasca intr-o totala ignoranta (am vazut azi prin tara cum s-a sarbatorit "Ziua Drapelului") si comoditate extrema, decat sa caute izvoarele adevarului!

| Ioandelasal a răspuns (pentru iKronstadt):

Kron, am impresia ca nu mi-ai citit atent raspunsul. N-am spus ca Antonescu a innabusit miscarea legionara la "indicatiile" lui Hitler. Stiu foarte bine ca Antonescu a coabitat cu miscarea legionara dupa abdicarea lui Carol II, din septembrie 1940 si pana la rebeliunea legionara din ianuarie 1941 (statul national-legionar). Rebeliunea a fost innabusita de Antonescu, cu acordul expres a lui Hitler, care a mizat pe Antonescu la conducerea Romaniei si nu pe legionari.
Cat despre Iorga eu n-am scris nimic. Si eu sunt de acord ca Iorga a fost un mare om de cultura dar un politician mediocru. Numai bine!

| iKronstadt a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aveti dreptate. Mea culpa!
Seara faina!

| iKronstadt a răspuns:

Adon, cand mai postezi chestii de genul asta, cauta sa o faci dupa ce te-ai documentat pana la refuz!
Mai mare prostie nu puteai sa postezi aici...

| Mergel explică:

Deci uitati-va pe youtube la comentariile imnului maresalului\