| Phosphoros a întrebat:

Deci zilele trecute am intrebat daca am dreptul sa bag teava de gaze daca administratorul de bloc nu isi da acordul.

Am mai discutat cu niste prieteni si am fost sfatuit sa chem politia data viitoare cand va veni sa faca scandal.
As dori sa stiu ce motiv trebuie sa invoc cand voi suna pentru trimiterea un echipaj de politie(deranjarea linisii publice etc.).De asemenea as dori sa stiu daca politia il va opri pe administrator din tipat(putin probabil va brusca si muncitoarii) ca sa lase muncitorii sa termine lucrarea,au aceasta autoritate?
Intreb acest lucru pentru ca in trecut administratorul a fost cel care a chemat politia si acestia au zis ca nu au treaba cu aceasta.

Poate politia sa vina si sa-l oblige sa ne lase sa muncim? Daca da, ce acte vom fi nevoiti sa aratam la politie?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Teava de gaze va trece prin proprietatea indiviza a tuturor proprietarilor din bloc, deci este putin la limita sa executi aceasta lucrare fara acordul asociatiei de proprietari. In principiu insa, asta nu inseamna acordul administratorului, putand fi obtinut cu majoritate de voturi in adunarea generala, sau pur si simplu mergand cu un tabel din usa in usa, pentru a obtine semnatura fiecarui vecin. Sau macar semnatura presedintelui asociatiei, care este mult mai in masura decat administratorul sa emita un asemenea acord.

Revenind la intrebarile tale, pentru a chema Politia nu trebuie sa invoci o baza legala, ci doar sa le spui ce se intampla. Ei vin la fata locului, iar daca vor constata ca administratorul incalca legea (tipand, bruscandu-i pe muncitori sau in orice alt fel), se vor ocupa ei de incadrarea faptei respective intr-o contraventie sau chiar infractiune prevazuta de lege. Bineinteles ca Politia il poate obliga sa va lase in pace, tipatul fiind evident un atentat la linistea publica, iar bruscarea muncitorilor putand fi chiar infractiune.
In privinta actelor, cu exceptia buletinului nu vad ce alt act poate fi solicitat de politisti, lucrarea in sine neintrand sub incidente lor.

1 răspuns:
| AxelBv a răspuns:

Daca ai toate autorizatiile de la compania de gaz, proiectul de lucru, iar muncitorii au acte sa demonstreze calificarea si de la ce firma sunt, administratorul nu poate face nimic. Poti chema politia si sa mentionezi agresarea muncitorilor sau incercarea de blocare a lucrarii.