| Phosphoros a întrebat:

Doresc sa bag teava de gaze si administratorul de bloc intervine de fiecare data tipand si invocand argumente penibile cum ar fi ca slabesc structura de rezistenta a blocului.
Avem proiectul facut dar pur si simplu refuza sa ne lase sa terminam lucrarea,de fiecare data vine si face scandal.
Ce pot face? Il pot ignora? Din moment ce refuza sa-mi dea aprobarea poate chema politia sa ma opreasca sau ceva? Ma poate da in judecata?
Pur si simplu invoca niste motive penibile si eu unul m-am saturat, orice va trece prin cap va rog spuneti-mi!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai proiectul facut poti introduce gazul, ignorandu-l pe administrator.
Nu inteleg cum o teava de gaz slabeste structura blocului, aceasta nu se baga prin stalpii de rezistenta ci se pozeaza pe pereti, doar intrarea in apartament se face prin perete si nu prin cel de rezistenta si n-are cum slabi rezistenta blocului. Daca ar fi asa nimeni nu si-ar mai introduce gaz, ori zeci sau sute de mii si-au introdus in ultimii ani.
Politia n-are treaba cu aceasta. Nici nu cred ca o sa te dea in judecata si chiar daca te-ar da n-are sanse de castig. Numai bine!

| Phosphoros explică (pentru Ioandelasal):

Dar el refuza sa aprobe proiectul, deci practic noi nu avem voie sa incepem lucrarea...sau ma insel?
Daca va incerca sa bruscheze muncitorii(voi filma cu camera pe parursul lucrarii) sau va impiedica avansarea lucrarii cu forta vor fi sanctiuni pentru el? Daca da as aprecia niste detalii.
Deasemenea daca se poate confirma ca noua legislatie ne da voie sa bagam gaze fara acordul locatarilor(50%+1,pe care le avem oricum), tot aud ca de fapt nu mai e neoie de nici un acord, daca ai intretinerea la zi poti baga fara a avea nevoie de majoritatea voturilor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Phosphoros):

De unde trebuie ca administratorul sa aprobe proiectul, nu este atributia lui.
Daca bruscheaza fizic poate fi incadrat la loviri sau alte violente(art.180 Cod penal) si se expune sanctiunilor penale, dar nu cred ca o va face.
Nici o prevedere legala nu cere acordul proprietarilor/locatarilor (exprimat de fiecare in parte, de adunarea genearala a Asociatiei, de comitet ori de presedintele Asociatiei) si cu atat mai putin a administratorului, pentru introducerea gazelor.

| Phosphoros explică (pentru Ioandelasal):

Inseamna ca ne-a prostit rau de tot? Cu tot tam-tamul ala ca nu avem autorizatie? Singuru lucru necesar este proiectul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Phosphoros):

Dosarul trebuie sa contina si autorizatia de introducere a gazelor, doar ca aceasta nu o da administratorul ci firma de furnizare a gazelor. Cel care a facut proiectul trebuia sa obtina si aceasta autorizatie.

| Phosphoros explică (pentru Ioandelasal):

Dosarul este autorizat de Distigaz.
Sa inteleg ca pot incepe lucrarea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Phosphoros):

Sigur ca poti incepe, daca Distrigaz a dat si autorizatia.
Si daca administratorul iti mai face probleme spune-i ca ai fost sfatuit sa-l dai in judecata, caz in care o sa-i ceri daune materiale(pentru intarzierea lucrarilor) si daune morale, cred ca se va linisti.

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Porcul vrea spaga baga-la-si in p. ma-si, spune-i derbedeului ca ai vorbit cu un maistru in constructii si o gaura de 35-40mm nu afecteaza cu nimic structura de rezistenta, apuca-te si fa-ti treaba si da-l la dracu pe gunoi schimbatil. Daca vrei sa i-o faci rahatului vorbeste cu el intre patru ochi si promite-i spaga si daca asta vrea o sa accepte, dar inregistreaza convorbirea si daca poti sa-l si filmezi pe ascuns, dupa aceea te joci cu el cum vrei, il pui sa mearga in patru labe, il pui sa latre, treaba ta.

| gicaputinica a răspuns:

Eu zic sa-i faci o cinste!
La noi, cam asa merg treburile. big grin

Răspuns utilizator avertizat