| anonim_4396 a întrebat:

Detineti electrosoc pentru autoaparere? Ce parere aveti? Merita achizita unui electrosoc exclusiv pentru a fi folosit doar ca si unealta de autoaparere?
Preturile sunt foarte bune, pentru ce impact major ar putea avea asupra unei situatii nefavorabile, cu 150-200 lei, daca vin 2-3 tigani sa te bata, scoti electrosocul si se sperie. Eu zic ca merita, voi ce ziceti?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine, pentru autoaparare, este sa nu intri in situatii conflictuale fizice.
De asemenea trebuie sa tii seama ca nu ai voie cu acest aparat in anumite locuri si la anumite evenimente si nici sa-l folosesti fara drept, fapta ar fi infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Violleta2022 a răspuns:

Sa dea dumnezeu sa nu pui electrosocul pe unul care sufera de inima, ca-l omori imediat si faci puscarie automat.

| Crackman a răspuns:

Da... iti recomand si o bata si o manusa de baseball.
In caz de esti intrebat mergeai sa joci prinsea

| DaniTDCI a răspuns:

Iti recomand un spray paralizant/cu piper