| GulDan a întrebat:

Diferenta intre o tara independenta si dependenta care e?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Tarile sunt independente, altfel nu sunt tari, ci doar state, ca cele din SUA sau RFG.

| ErrorFound a răspuns:

O tara independenta este o tara care nu depinde pe plan administrativ, teritorial si financiar de nici o alta tara. A da, si care nu e sub ocupatia (militara) a altei tari.
O tara dependenta este o tara care prezinta una sau mai multe din caracteristici din cele de mai sus.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Independenta inseamna ca are integritate teritoriala si totodata ca isi poate alege singura: membrii in parlament, sau membrii in formele de conducere pe care le are. Totodata o tara independenta inseamna ca isi stabileste singura legile indiferent de ce tip este: independent socialista, independent democratica, independent capitalista.
Pe partea cealalta o tara independenta depinde de legile altei tari, formele de conducere si membrii acesteia se aproba la tara suverana, sau mama ca sa ii zicem asa, si totodata modul de existenta se stabileste de tara suverana.

| Satango a răspuns:

Buna!
O tara independenta este cea care e pe cont propriu, adica nu depinde de o alta tara. O tara dependenta este cea care depinde de o tara sau de ceva/cineva.
Bafta!

| DownTheStairs a răspuns:

Pai o tara independenta este o tara care e pe cont propriu si nu depinde de o alta si cea dependenta depinde de o altahappyFunda?

| Edwward a răspuns:

Aia independenta nu depinde de nimeni, iar cea dependenta este sub stapanirea alteia.

| rares11 a răspuns:

O tanara independenta este o tanara care-si poate purta singura de grija si o tanara dependenta este o tanara obsedata de un lucru. FUNDA?

| suntserios a răspuns (pentru rares11):

Loloi, tu macar citesti intrebarile la care raspunzi?

| GulDan explică (pentru rares11):

Man nu tanara ci taralaughing ai citit prea grabit sau...

| alex142003 a răspuns:

O tanara independenta este o tanara care-si poate purta singura de grija si o tanara dependenta este o tanara obsedata de un lucru.

| NOname a răspuns (pentru alex142003):

Dacă tot copiezi răspunsurile celorlalţi, măcar citeşte-le înainte, ca să nu copiezi tâmpenii!

| GulDan explică (pentru NOname):

Adevaratlaughing auzi tanara ce treaba are cu ce am intrebat eu...