| SonicAriciul a întrebat:

Din cate am inteles daca o persoana din Romania isi schimba legal sexul primeste un nou CNP. Daca se schimba la loc in sexul natal primeste din nou CNP-ul vechi sau i se genereaza altul? S-a intamplat vreodata asa ceva in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Metodologiei de aplicare a L.119/1996, privind actele de stare civila, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 131
(3) C.N.P. atribuit unei persoane nu poate fi schimbat decât în cazurile în care se modifică, potrivit legii, datele despre sex şi data naşterii ori când a fost atribuit în mod eronat; la întocmirea unui nou act de naştere, ca urmare a adopţiei cu efecte depline, se preia C.N.P. atribuit anterior."
N-am auzit sa se fi intamplat, in Romania, ca o persoana care si-a schimbat sexul sa revina la cel anterior, asa ca prevederea legala citata poate fi interpretata in sensul ca s-ar atribui un nou CNP.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este, fiindca CNP-u initial are si cifra sexului incorporata si asta spune sexul, adr acnd esti trans-gender (trans-sexual, hermafrodit) si decizi sa pastrezi celalalt organ sexual, atunci se fac acte legale de schimbare de sex si nume.

In orice caz, speram ca si Romania sa se alinieze tarilor occidentale care deja au adoptata metoda declararii in acte oficiale a celui de al 3-lea sex, cel NEUTRU, pentru cei nascuti cu ambele sexe (organe sexuale atat feminine cat si masculine).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Se generează altul. 2. Nu s-a întâmplat.