| anonim_4396 a întrebat:

Din punct de vedere legal daca tatal meu se recasatoreste cu cineva de are copii din alta casatorie, iar eu cu sora vitrega sa zicem ne intelegem bine am putea sa ne casatorim?
PS. Adica tatal meu are doi copii iar cealata persoana sa zicem ca are un cpil din cealalta casatorie

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va puteti casatori doar daca tatal tau nu adopta copiii sotiei sau sotia lui nu te adopta pe tine.

Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic, da.
Voi nu aveti legatura de rudenie de sange, ADN-ul vostru nu are nimic in comun, deci nu pot aparea probleme genetice.
Faptul ca parintii s-au casatorit intre ei e doar o "rudenie" formala, daca nu se cunosteau nici nu se punea problema, fiindca ar fi "straini" si nu casatoriti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nu sunt acceptate casatoriile intre frati si fratii vitregi, nici legal si nici religios, considerandu-se incest.
Sexul cu fratele sau tatal, duce la nasterea de copii cu handicap mental (retarzi) ori handicap fizic, ori amandoua.

| Superior a răspuns (pentru Violleta2022):

Sexul cu fratii vitregi nu face copii cu handicap, nu are sens, doar la cel intre fratii pur-sange.

| Kogaion a răspuns:

Din cate stiu eu Biserica nu accepta astfel de mariaje, ar fi mai simplu daca parintii nu s-ar casatorii, pentru ca atunci nu ati deveni frati vitregi.

| Cristi3000 a răspuns:

Nu,deoarece deveniti -fratii- vitregi( femeia o inlocuieste pe mama ta, asa si acel copil al ei, o inlocuieste pe sora ta)nu este posibil...