| Jipa95 a întrebat:

Din punct de vedere legal un magazin alimentar are voie sa vanda tigari la bucata clientilor? Daca nu, unde se pot face sesizari?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are voie, este interzis prin art.3, alin.5 din L.349/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Se interzice vânzarea la bucată a ţigaretelor."
Fapta constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 250 lei la 1.000 lei.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Este interzis...
Dar cum clientela este destula, si din lipsa bugetului, cumpara cu bucata, patronii profitand de acest lucru dubleaza pretul tigarii.
Uite si un reportaj.
http://stirileprotv.ro/......-moda.html
Sesizare pentru ce sa faci? ca nu da cu bucata?
O seara buna:)

| K0sti a răspuns:

Nu au voie, da ce te pasioneaza pe tine?

| KodrutZ a răspuns (pentru K0sti):

Asa trebuie sa pasioneze pe FIECARE roman ilegalitatile si SA SESIZEZE DE FIECARE DATA autoritatile si presa.

| K0sti a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing Uite, eu ma duc si-mi iau 5 tigari pe zi, ca nu vreau sa fumez mai mult! Daca iau un pachet l-am terminat! Astfel fumez mai putin! Tampenia e alta, ca se vand tigarile mai scump desfacute decat cu tot cu pachet! Asta e ilegalitatea de fapt! Nu ma poate obliga nimeni sa cumpar un pachet de bomboane daca eu vreau 2, ca atata vreau! Tigari la fel! Si altele la fel!

Singura ilegalitate e diferenta de pret! Aici sunt de acord!

| KodrutZ a răspuns (pentru K0sti):

Pai da, ca patronul si le factureaza la cit e un pachet si dupa le da mai scump. De aia s-a si reglementat treaba asta. Daca tot fumezi, fii baiet destept si cumpara-ti tutun si ruleaza-ti. Mai sanatos si mai ieftin. Daca diverse chestii se vind doar la punga/pachet/bax, te lipesti cu niste prieteni si luati pentru toata lumea. Esti absurd, nimeni nu vrea doua bomboane sau 2 tigari. Iei o data si te tin mai mult. Sau nu iei deloc. Sau de la un prieten.
P.S. Cind simti nevoia sa fumezi, trage o fuga pina in R. Moldova. E 5.5 EUR cartusul de Monte Carlo in Duty Free.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nooo,ma iau de cultivat tutun. Contactati-ma la recolta laughing)) Si eu tot la bucata imi mai iau, poate ca din dorinta de a fuma mai putin, poate din dorinta sa nu ard toti banii si sa ramana de mai multa paine la copii.Ce Republica Moldova: noi suntem chiori sa cultivam. Asa ca, draga KOsti, daca vrei tutun natural, vorbim la toamna.laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Din puct vedere legal, un magazin NU are voie sa vanda tigari l bucata!
E lege! Si nici sa vanda la minori!
Sa faci sesizari la ce?

| Teardrop a răspuns:

E evaziune fiscală. Nu merită să sesizezi aşa ceva, oricum nimeni nu-şi bate capul. N-au voie să vândă nici gumă la bucată. E aceeaşi chestie.

| Vanqu1sh a răspuns:

Felicitari, te poti duce sa reclami alte 10.000 de magazine din toata tara, de care apropo, se stie ca vand tigari la bucata si dau gume ca rest. Dupa ce ca vanzatorii aia au un salariu de rahat le mai face si lumea probleme.