| istrate80 a întrebat:

Un magazin mixt are voie sa vanda pe datorie si sa dea tigari la bucata? cum pot proceda sa iau legatura cu garda financiara si sa ii trimit la fata locului fara ca patronii sa afle de acest lucru, si in acelasi timp sa raman si anonim

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Este de inteles de ce comerciantilor nu le pasa ca astfel risca sa plateasca o amenda de pana la 2000 de lei daca sunt prinsi ca incalca legea. De altfel, nici nu duc lipsa de clienti. Chit ca abia le mai ajung banii pentru mancare, oamenii cumpara tigari la bucata, indiferent de pret.

| LIN2010 a răspuns:

Nu este legal asa ceva, poti reclama in scris dar anonimele nu pre se iau in seama. Daca vrei iei atitudine fata de aceasta situatie trebuie sa-ti asumi resposabilitatea actiunilor tale.Respecte

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Ii doare ata undeva pe aia de la Garda Financiara ca Mitica de la coltu` blocului nu taie factura pe tigara la bucata.

Atata timp cat o tigara nu are un cod de bare inregistrat pe ea nu se poate vinde la bucata! Cat despre datorii, este problema patronului cum isi scoate profitul! Daca ar fi sa chemi Garda pentru tigari la bucata mai degraba iti da tie amenda.

Stai pe craca ta si nu te juca cu astfel de lucruri! Daca cumparai un palet de chipsuri si realizai ca toate sunt expirate atunci chemai, dar nu Garda, ci Protectia Consumatorului.Garda Financiara se baga pe fir numai daca incerci sa prejudiciezi statul! Daca te sustragi de la TVA si lucruri de genul.