| viorelghe a întrebat:

Doresc sa achizitionez un teren de la o familie ce la primit de la primarie fiind tineri casatoriti,acestia nu au posibilitatea de a construisi, sunt dispusi sa dea terenul pentru o suma de bani, mentionez ca nu sunt din aceiasi localitate cu ei, cum se procedeaza, va rog sa ma indrumati

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la postarea anterioara. Daca nu mi-ai vazut raspunsul il postez si aici:
"Conform Legii nr.15/2003 terenurile se primesc in folosinta, respectivii nu sunt proprietarii terenului si daca nu incep constructia in termen de 1 an de la atribuire li se poate retrage folosinta. Abia dupa construirea locuintei pot cumpara terenul.
Fata de prevederile legale mi se pare ca nu este in regula vanzarea."
Ar trebui sa faci si tu o cerere pentru atribuirea de teren in folosinta, poate chiar terenul respectiv.