| Florin9Florin9 a întrebat:

Duminică pot vota în Iași dacă sunt student aici dar nu am viză de flotant?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu dezinforma lumea pe o chestie atat de importanta precum votul.
Se poate vota oridunde in lume

7 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Poti vota doar in judetul unde locuiesti.

//scuze, poti vota oriunde in tara
am crezut ca e la fel ca la europarlamentare

| Demidol a răspuns:

Raspunsul anterior e gresit. La alegerile pentru Presedinte, poti vota oriunde. Vei fi trecut pe liste suplimentare.

| Holiday a răspuns (pentru edit28):

Te afli in eroare, poti vota in orice localitate, ba chiar si la sectiile de vot din strainatate. Dar bineinteles, o singura data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti vota absolut oriunde in tara, ignora primul raspuns, e eronat.

| Demidol a răspuns (pentru edit28):

Numai la alegerile locale (primar, consilieri) votezi doar in localitatea ta. Nici macar oriunde in judet. Pentru Presedinte, fiind Presedintele tuturor romanilor, poti vota oriunde.

| Bizon95 a răspuns:

EVIDENT
am fost la votat ultima oara
SCANDAL, COADA, 3 sectii in scoala aia, 2 erau GOALE unul avea 50 coada pana in afara scolii (EXTREM de proasta organizare si departajare a votantilor... Bucuresti)

intru si eu inauntru, o politista ma intreaba: "ce adresa aveti?"
raspund cu un orasel de provincie... AMARAT (nu iti spun care, daca vrei sa ma cunosti mai bine, vii cu flori, apoi imi cumperi cina dupa ce ma duci la film big grin )
raspuns... "AAAAA, intrati unde e mai liber"

deci, nu numai ca poti, dar foarte probabil ca nici nu o sa stai la coadawinking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru alegerile prezidentiale circumscriptia electorala este intreaga lume, astfel ca poti vota la orice sectie de votare din strainatate sau din tara, in cazul tau poti vota la orice sectie de votare din Iasi. Nu necesita viza de resedinta (flotant).