| Sergiu1996 a întrebat:

In calitate de student, cat timp se permite sa ma aflu in acel oras, fara viza de flotant?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.31.(1) Menţiunea privind stabilirea reşedinţei se înscrie la cererea persoanei fizice care locuieşte mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinţa secundară.
  (2) Menţiunea privind stabilirea reşedinţei se acordă pentru perioada solicitată, care nu poate fi mai mare de un an, şi are valabilitate pe timpul cât persoana locuieşte în mod efectiv la adresa declarată ca reşedinţă. La expirarea acestui termen, persoana poate solicita înscrierea unei noi menţiuni privind stabilirea reşedinţei."
"ART. 36
  Persoana care găzduieşte o altă persoană, în mod neîntrerupt, pe o perioadă mai mare de 30 de zile, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a), are obligaţia de a anunţa poliţia sau serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul unde este situat imobilul."
De mentionat ca persoana care nu anunta, conform art.36, poate fi amendata de la 75 lei la 150 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bu te da nimeni afara din oras daca nu ai viza de flotant

| Sergiu1996 explică (pentru suntserios):

Atunci daca ma verifca politia ce motiv pot invoca? Sunt student.

| suntserios a răspuns (pentru Sergiu1996):

Daca stai la camin nu stiu care e treaba cu controlul politiei, da in rest nu am auzit pe nimeni sa primeasca amenda pentru lipsa vizei

| Eastwood a răspuns:

Nu patesti nimic daca nu ai viza!

| Adrian1983 a răspuns:

In Romania?

| Sergiu1996 explică (pentru Adrian1983):

Da.

| Adrian1983 a răspuns (pentru Sergiu1996):

Si esti cetatean roman?

| Sergiu1996 explică (pentru Adrian1983):

Da, sunt cetatean din R. Moldova cu dubla cetatenie.

| Adrian1983 a răspuns (pentru Sergiu1996):

Am inteles. In principiu, viza de flotant e necesara daca ai nevoie de anumite acte, si trebuie sa faci dovada unui domiciliu. De exemplu, reinnoirea buletinului, scoterea cazierului, etc. In rest, esti cetatean roman si ai dreptul sa te aflii oriunde in tara asta si pentru orice perioada de timp, fara a avea nevoie de "vize".