Întrebare recomandată | Monobrow a întrebat:

Buna,

Sunt din provincie si locuiesc in Bucuresti. Pot vota in Bucuresti daca nu am viza de flotant pe buletin?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti vota in orice sectie de votare din Bucuresti.
Conform L.370/2004, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, art.44, alin.4, citez:
"(4) Alegătorii care în ziua votării se află în altă comună, oraş sau municipiu decât cel de domiciliu îşi pot exercita dreptul de vot la orice secţie de votare, după ce declară în scris pe propria răspundere că nu au mai votat şi nu vor mai vota la acel tur de scrutin, fiind înscrişi de către preşedintele biroului electoral al secţiei de votare în tabelul prevăzut la art. 9 alin. (1). Modelul declaraţiei pe propria răspundere se stabileşte prin hotărâre a Guvernului în termenul prevăzut la art. 65 alin. (1)."

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti vota. Dai o declaratie pe propria raspundere ca nu mai votezi in alt loc si gata

Răspuns utilizator avertizat
| LuluOneMillion a răspuns:

Poti vota oriunde. Vei primi o declaratie unde vei scrie ca nu ai votat in alta parte blablabla si gata.

| Monobrow explică:

Deci pe buletin am adresa din provincie, nu figureaza ca locuiesc in Buc... Sigur pot vota si in Buc?

| Monobrow explică:

Inteleg ^_^
Si daca nu am votat in turul 1, pot vota in turul 2?

| NOname a răspuns (pentru Monobrow):

Da, poţi vota fără probleme în orice localitate (vei fi trecut pe listele suplimentare, după ce vei completa un formular special) şi dacă ai în buletin trecută o altă localitate, şi dacă nu ai votat în turul întâi.

| suntserios a răspuns (pentru Monobrow):

Votul e un drept al tau de cetatean, nu e o obligatie. Nu te conditioneaza nimeni

| AdrianAdy95 a răspuns:

Da,, poti vota

| Mai_Conteaza_Marius_1998 a răspuns:

Da poti cu o cerere semnata de tine