| alexomul a întrebat:

Dupa cat timp de la semnarea contractului de munca figurez ca fiind asigurat cass?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Devii asigurat de sanatate dupa inceperea muncii.

| Bizon95 a răspuns:

Asigurat esti din momentul in care semnezi contractul de munca
DAR
in sistem apari doar dupa ce iti bagi CNP-ul in site-ul asta (al CNAS-ului) si iti spune ca esti asigurat:
http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html

intre timp, daca ai o urgenta medicala, s-ar putea sa ai surpriza ca sa iti vina de plata acasa, si apoi sa trebuiasca sa te zbati sa dovedesti ca erai asigurat asa ca nu trebuie sa platesti

BUN VENIT IN RRRRRROMINICA!

| alexomul explică (pentru Bizon95):

Pai asta stiam si eu, dar am contract de la 01.12 si nu figurez asigurat

| Bizon95 a răspuns (pentru alexomul):

Aha, pai, trebuie ca angajatorul sa te inregistreze, sa plateasca prima cotizatie pentru tine, ceva de genul asta, pana apari acolo

| dragodana a răspuns:

Salut!
Asigurat esti de la inceperea contractului, DAR vei aparea ca asigura in baza de date a CAS dupa ce va fi platita cotizatia, adica dupa ce vei lua primul salariu.
Exemplu:esti angajat cu 01.12, dar salariu pentru luna Decembrie 2019 il vei lua in Ianuarie 2020 si tot atunci va fi platita cotizatia la toate asigurarile sociale prevazute de lege.