| deeutsa_9727 a întrebat:

Dupa cate ore de la disparitie poti fi dat in urmarire generala?

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Nu există o regulă care să impună aşteptarea a 24 de ore pentru a anunţa dispariţia unei persoane. Depinde de persoana care lipseşte, de vârsta sa, de starea psihică sau de gradul de vulnerabilitate.

Dacă persoana dispărută este un copil, un om în vârstă sau cineva aflat într-o stare depresivă, atunci dispariţia trebuie anunţată imediat.

Dacă persoana a întârziat acasă sau la o întâlnire, atunci este necesar să încercaţi să o contactaţi pentru a vedea unde se află şi să aşteptaţi o perioadă rezonabilă de timp înainte de a anunţa poliţia de dispariţia ei.

Sursa: http://www.diasporaro.com/......-persoane/

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Anunțul dispariției este bine să fie dat cât mai repede, dar atunci când există o suspiciune a unei dispariții care ar putea implica un pericol vital pentru persoana respectivă.
O întârziere la sosirea la domiciliu, o plecare voluntară neanunțată, tăcerea și lipsa contactului, orice pare suspect. Depinde, e copil, e bolnav mintal, e vulnerabil, a plecat cu țintă precisă și nu a ajuns acolo, etc.
Iar când te dă poliția în urmărire generală, depinde de modul în care interpretează ei pericolul vital pentru cel dispărut. O alertă generală pe toată țara nu se declanșează imediat.