| BubbleWhitee a întrebat:

Dupa cate ore se declara disparuta o persoana? Si care e procedura? Poti gasi o persoana dupa nr de telefon?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 48 de ore de la "disparitie", inainte de cele 48 de ore politia nu face nimic.

| BubbleWhitee explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BubbleWhitee):

Pentru nimic. faza cu urmaritul telefonului, cred ca e prima chestie care o sa o faca.

5 răspunsuri:
| Lothar a răspuns:

Dupa 2 zile cred ca merge...sa zicem ca are Vodafone.te duci la Vodafone si intrebi daca pot sa l localizeze (ei probabil o sa te trimita la politie), te duci la politie si iti spun ei ce e de facut
E nevoie de serviciile speciale, acord de la compania de telefonie mobila si aprobare de la procuror (decizie judecatoreasca)

| microMINIm3 a răspuns:

O persona se declara disparuta dupa ce on prieten sau un membru al familiei declara disparitia politiei. Procedura: Interogarea familiei si a celui ce a declarat disparitia, referitor la ultimele dati cand au vazut persoana disparuta si alte intrebari. si da o poti gasi dupa telefon daa acesta este inca deschis si functional.

| BubbleWhitee explică (pentru microMINIm3):

Eu stiam ca trebuie sa treaca un anumit interval de timp/ore pana cand politia sa inceapa cautarile. Si in timpul respectiv persoana sa apara, iar daca nu, politia actioneaza. Asa stiam eu. Este adevarat?