regis
| regis a întrebat:

Referitor la filmuletul prezentat aseara in ultima parte a emisiunii "Nasul" de la B1 (scuzati) in care Basescu pare sa loveasca un copil, am auzit aseara diferite explicatii:
a) este o mizerie, intentia presedintelui este de a-l mangaia, nicidecum de a-l lovi (nasul, moderator TV agreat de presedinte)
b) astfel de incidente se mai intampla in multime, cand e inghesuiala se mai intampla sa-i lovesti neintentionat pe cei din jurul tau (Felix Tataru - responsabil de imaginea lui Traian Basescu)
c) copilul a injurat sau a vorbit urat, voi da maine o explicatie mai detaliata (Traian Basescu - presedintele suspectat ca a lovit un copil)
d) dupa ce a fost lovit copilul a ras si l-a privit cu admiratie pe Traian Basescu (Roberta Anastase, presedinte al Camerei Deputatilor - pretins martor ocular al incidentului)
e) filmul este trucat, pe televizorul meu de acasa, care este mai scump, se vede clar linia de la montaj, pe care au uitat sa o stearga; luminile de pe fata copilului si de pe cea a presedintelui sunt foarte ciudate, comparativ cu cele ale persoanelor care nu se misca; un trucaj de acest gen necesita 4-5 zile de munca (Paul Agarici cred ca se numeste, specialist in fotografie).
f) asemenea efecte sunt usor de realizat la filmari, va pot ajuta sa faceti si dvs. unul (Szobi Cseh, reputat cascador; nu a mentionat daca trucajul se poate realiza in public, fara repetitii, cu un copil pe post de cascador si fara ajutor din partea actorului principal)
g) presedintele incerca sa o asculte pe femeie iar copilul i-a distras atentia, motiv pentru care l-a indepartat, nu intentiona sa il loveasca (admiratoare sau membra PDL, nu o cunosc, nu i-am retinut numele)

Va rog sa indicati varianta care vi se pare cea mai plauzibila.

20 răspunsuri:
regis
| regis explică:

Toate cele 7 variante au fost sustinute de oameni din PDL sau de admiratorii lor. Nu imi doresc sa aud comentarii pozitive sau negative pe marginea lor, dar pentru ca se cam exclud unele pe altele vreau sa stiu care vi se pare voua cea mai plauzibila.

regis
| regis explică:

Am considerat nefolositoare explicatiile initiale si sfatul de a citi explicatii date de alti utilizatori, cand eu prezint explicatiile date de persoane publice, susintatori ai PDL, fara a face macar un comentariu impotriva lor.

regis
| regis explică:

@enigma - din nou nu raspunzi la intrebare, deviind subiectul in alte directii. Am ales explicatii date de PDL-isti doar pentru a nu fi acuzat ca le tin partea mogulilor. Eu nu am facut nicio afirmatie si nu am acuzat pe nimeni, ba mai mult, asa cum am mai spus, nu ma intereseaza ce credeti despre film, ci care explicatie vi se pare mai plauzibila. Am luat in calcul si varianta trucarii filmului, ba chiar am impartit-o in doua variante: prelucrarea unui film existent pentru a da impresia loviturii (e) sau simularea pe viu a loviturii, cu ajutorul unor tehnici folosite de cascadori la filmari (f). E asa de greu sa rapsunzi unei intrebari grila?

regis
| regis explică:

Ma indoiesc ca stii cu ce scop am pus eu intrebarea. Ba dimpotriva, am impresia ca gandesti exact pe dos.
In plus "deturnarea" ta nu te avantajeaza. Daca imi arati ca un user a demonstrat ceva nu ne ajuta cu nimic. O data pentru ca nu avem cum sa verificam daca @Bula este aceeasi persoana cu cea din CV-ul dat de tine, iar a doua oara pentru ca CV-ul lui poate fi pur si simplu imaginar. Varianta de la e) este mai credibila din acest punct de vedere, fiind venita de la un om despre care lumea stie cine este.
Sper sa nu denaturezi iarasi, interpretand ca prin asta il desconsider pe @Bula. Poate este chiar mai bun decat Agarici si mai cunoscut, insa e greu de demonstrat asta aici.

regis
| regis explică:

Suntem in 4 decembrie 2009 si imi permit sa fac o afirmatie: in acest moment singurele variante decente ramase in picioare sunt d) si g). Asa ca stimabililor Lora, marea enigma, Bula, Larisa si o parte dintre anonimi, va accept scuzele chiar daca nu vi le-ati cerut.

| Bacemi a răspuns:

Cel mai mult eu tind sa cred ca Basescu a vrut sa il loveasca usor in gluma si i-a scapat una mai tare. Nu stiu ce sa cred, nici o varianta nu e veridica pentru ca fiecare din partile acestui scandal exprima adevaruri neconcludente.

| mariazet45 a răspuns:

Varianta c e cea mai pluzibila data de autoru faptei si nu are rost sa ne mai dam cu parerea, ca a fost sau nu a fost asa. Faptu ca daca acel copil l-a injurat si trebuia sa il loveasca e un semn de intrebare fata de personalitatea celui care o face mai ales ca acesta e presedinte in functiune. El este in slujba natiunii, macar in capanie ar fi trebui sa se abtina.

| doar.eu a răspuns:

Oameni buni.filmuletul original nu apare pe youtube. a fost difuzat la Antena 3 cel original si in acela se vede clar ca NU este trucat. cel postat pe net nu este cel original.si reactia lui Basescu a fost destul de suspecta.chiar nu va dati seama?
Uneori cand ii vad pe unii cum il pupa in cur pe Basescu mi se face greata si rusine de faptul ca traim intr-o societate de idioti.

| larisa_6959 a răspuns:

Eu zic ca este un trucaj din cauza luminii albastre careapare pe fata copiluilui si din cauza miscari nefiresti pe care o face Basescu cu mana. Uitati-va de mai multe ori la filmuet si o sa vedeti ca am dreptate.In plus am gasit un filmulet pe youtube care arata cum este facut trucajul http://www.youtube.com/watch?v=0U4Pn1KWyp4&feature=related

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fim seriosi. Filmuletul a stat la naftalina cinci ani. Daca aparea atunci, era altceva. Dar deoarece a aparut abia acum, e clar ca a fost tinut ca arma secreta pentru discreditarea lui Base. Nu-mi place Base, dar nici nu-mi place sa se incerce sa fiu manipulat. Pentru echitate, sa-mi prezinte si contracandidatul. Ca daca-mi vorbeste urit de unul si nu spune nimic de celalalt, este clar ca vrea sa-mi influenteze opinia si votul. E Geoana asa de curat incit nu apare nici o critica la adresa lui? Amindoi au bube.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regis, nici macar gandire de fost activist de partid nu ai.Acel filmulet este un mare trucaj, presedintele a iesit aseara si a dezmintit totul.Si nu ca ar fi dezmintit presedintele, el poate chiar nu-si aminteste, asa cum a spus prima data este si normal, stresul din ultimii 5 ani se vede cu ochiul liber, insa ceea ce ma astept de la oameni de buna credinta este sa vada faptul ca se incearca manipularea lor prin orice mizerii, iar asta este o mizerie ordinara. Daca raspunsurile celor de la B1 TV nu te-au satisfacut, incearca raspunsul lui @bula, este dat inainte ca cei de acolo sa se pronunte, iar daca nu stii cine este @bula, citeste-i CV-ul:
http://www.multipage.eu/lap.php?azonosito=kgbencze
Si raspunsul lui dat inainte ca toti cei mentionati mai sus de catre tine sa se pronunte. Apropo, tu spui ca toti erau de la PDL, dar de unde ai fi dorit sa fie, in contextul uin care unguri, PRM-istii, revolutionarii, liberalii si toata floarea cea vestita a intregului apus, s-au aliat impotriva unui singur om? Este chiar atat de periculos acel om? A atinc cumva un punct sensibil lor, sau ei nu mai pot dormi noaptea de grija noastra si se gandesc cum sa ne faca viata mai buna? Pana citesti raspunsul lui bula, poate imi raspunzi si mie la aceste intrebari. Ok?
http://www.TPU.ro/......copilului/
Lectura placuta, mai ales a incheierii. :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varianta c)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@regis-amandoi stim cu ce scop ai pus aceasta intrebare, iar eu am incercat tocmai sa deturnez intrebarea de la scopul initial, acela de a lua in deradere explicatiile date de catre persoanele mai sus mentionate.Problema este ca tu esti o persoana destul de deschisa in exprimare si iti pot vedea foarte usor inteltiile si directia in care doresti sa mergi.De aceea am si dat acel raspuns in care am specificat ca bula a demontat acel filmulet inainte ca cei din emisiune sa o faca.Ideea era ca nu numai PDL-istii au spus ca-i facatura, ci si un specialist oarecare. Drept urmare, ti-am dat si CV-ul lui sa-l consulti si sa vezi ca nu este o persoana oarecare ci este un adevarat specialist in domeniu. Iar raspunsul meu era unul destul de simplu: este o mare facatura!
@tee-am tot spus-o aici pe TPU:
tinand cont de stresul in care se afla cei doi candidati, nu numai Basescu, este normal sa spuna la inceput ca nu-si aminteste.Si cum la fel de normal a fost si sa iasa sa spuna ca este o facatura. Iar cat priveste ultima ta remarca...nu-si mai are rostul acum, deja s-a demontat acel filmulet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regis, tu trebuie sa intelegi numai atat: TRAIAN BASESCU VA CASTIGA! Restul e...can can.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg starea de somnolenta si de incompetenta in care sta staff-ul unui presedinte al unei tari. Eu, aseara as fi iesit si as fi spus raspicat ca este un trucaj si se va adresa instantelor, si ca va apela la cei mai buni specialisti in montaje video, regizori, etc ca in timp de maxim 3 zile sa vina cu un raspuns concret si corect. Unde e acel Basescu care lucra mereu cu materialul clientului de-i facea muci pe toti? De ce nu profita acum, e marea lui sansa.
NICIUN politician nu face astfel de gesturi in public, si mai ales intr-o campanie pentru sustinerea sa la fotoliu de Presedinte.
Eu am urmarit si Nasul(asta pana cand s-a intrerupt si in GL), apoi m-am uitat pe OTV unde unde un specialist a luat frame to frame si a vazut toata lumea taietura.
de fapt sunt mai multe modificari:
1) lumina de pe fata copilului indica o lumina(albastruie) de 5700 grade F, comparativ cu 3200 grade F ce indica o lumina spre portocaliu prezenta pe fetele celorlalti.
2)se vede o taietura la maneca domnului Presedinte cu un frame inainte de asa-zisa lovitura unde, la o studiere mai atenta se vede o linie de incadrare usor stearsa(exact ca in documentarul privind prima aselenizare, daca va mai aduceti aminte).
3)se poate constata ca s-a pus un surplus de material pentru a defini un posibil cot indoit.
T Basescu pare ca pierde f mult pentru ca consilierii lui ii dau sfaturi daca ii sta sau nu stramba o cravata DOARME la atacuri sub centura.
E adevarat nu ai cum sa iesi cu bine dpdv electoral ca atunci cand tu esti atacat sub centura tu sa iesi si sa spui ca nu e adevarat.
Imi pare rau Basescule, dar daca nu faci nimic, tanti Floarea va crede 200 de ani ca esti vinovat si raul e ca va incerca sa atraga langa ea si alte persoane care invrajbite poate sa creada asa ceva. 4)asa cum se vede din material, copilul era mai departe de Presedinte comparativ cu pozitia respectivei doamne, deci nici daca s-ar fi intins nu ar fi ajuns la chipul baietelului.Si putem constat asta din pozitia umarului Presedintelui care nu arata ca o mana intins spre fata barbatului.
4)privitor la reactia celor din jur, va pot spune ca nu putea trece neobservata si ne taxata intr-o presa care atunci era manipulata mai pe la spate de catre OLIGARHI, nu pe fata ca acum, si ar fi insemnat o ADevarata bomba de presa pentru care PSD-ul de atunci ar fi platit oricat pentru a castiga alegerile.
5)am o idee. staff-ul de campanie sa anunte ca da 10. 000 euro pentru publicarea variantei orginale, sa vedem atunci rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un fals, Basescu nu e prost sa faca asa ceva in campanie, cu cameramanul langa el! Dar o expertiza tehnica ar lamuri lucrurile pentru toata lumea! Si asta sa fie facuta de legisti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varianta:e.
As dori sa precizez ca pana la varsta de 31 ani nu am votat, dar acum o voi face avand in vedere actiunile mizerabile si josnice din campanie.Desi nu-l simpatizez, voi vota cu Basescu(cu sau fara palme).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una. Filmul este semi-trucat. Secventa reala a fost accelerata, astfel incat un gest de indepartare pare o lovitura. De accea copilul rade, pentru ca l-a impins basescu. Restul este interpretabil, daca nu va aparea de undeva versiunea neprelucrata, sa vedem exact ce s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.sunt multe filmulete pe youtube de o calitate proasta.
2.stii cu ce poti contracara un film real? cu unul fals.
3.regizorul mitingului (cel in albastru de pe scena) a vazut cum copilul e lovit
4. avea cineva "acele chestii de sub penis" sa scoata asa ceva pe piata fara sa si ceara azil in alta tara?
5. daca ai lua TOATA presa din ultimii ani ai afla ca tovarasul basescu a lasat o pe nevasta sa in CAMP de nervi.au luat o cei de la spp din spate.-fapt dovedit si autentic
6.nu iese foc fara fum-varianta romaneasca
7. zilele urmatoare va iesi alta caseta din alt unghi.
8.CREZI TU CA NU APAREA CASETA PE CARE FILMEAZA TIPUL IN ALBASTRU DIN DREAPTA TOVARASULUI SI CARE ERA DE FAPT PROBA ZDROBITOARE CA L A LOVIT? AI VAZUT PE UNDEVA PROBA NR1 PRO TOVARASU?

| tee a răspuns:

...si daca este un trucaj de "joasa speta" asa cum au zis unii, de ce DL. Presedinte nu a negat cu vehementa ca "el nu ar fi putut sa faca asa ceva", sau orice alt raspuns de genul acesta, ceea ce a facut mai tarziu cand a incercat sa dezminta totul.(prea tarziu)
Nu sustin ca filmul este autentic, chiar daca asa pare sau ca este un trucaj, chiar daca asa sustin unii "specialisti", dar Dl. Basescu nu a reactionat promt, ceea ce a lasat loc de multe semne de intrebare si de multe dezbateri pe tema aceasta.
Nici unul din raspunsurile de mai sus nu cred ca este o varianta plauzibila.
Ce se va intampla daca se constata ca filmuletul este real?