| Alin10ifain a întrebat:

Daca am un dosar penal in care procurorul continua urmarirea penala, ma intereseaza daca pot parasi tara, stie cineva? Dau funda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu ar trebui sa stii daca s-a luat o masura preventiva impotriva ta, de ex.controlul judiciar, caz in care ai interdictia de a parasi tara.

| Alin10ifain explică (pentru Ioandelasal):

Pai in acel dosar, a ramas doar sa prestez o munca in folosul comunitatii, dar scrie ca se continua urmarirea penala, insa nu scrie nimic daca am voie sa parasesc tara sau nu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alin10ifain):

Nu cumva ai savarsit 2 infractiuni?
Astfel nu se explica prestarea muncii in folosul comunitatii si, in acelasi timp, continuarea urmaririi penale.
Si daca ai fost condamnat la prestarea muncii nu poti parasi legal tara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Știe procurorul. Noi chiar nu avem de unde sa știm.