| ValentinBogdan a întrebat:

Dupa noua lege daca proprietarul unui apartament sta in alta parte si locuieste altcineva in apartament poate beneficia de subventie la caldura daca (propietarul) nu este inregistrat la regie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, dar numai daca familia sau persoana singura sta cu contract de inchiriere si si-a stabilit resedinta (flotant) in acel apartament. In acest sens sunt prevederile OUG 70/2011, cu md. ulterioare, citez:
"ART.12.(1) Beneficiază de drepturile prevăzute la art. 8, 9, 10 şi 11 familiile şi persoanele singure, cetăţeni români, precum şi cetăţeni străini ori apatrizi cu domiciliul sau, după caz, reşedinţa în România, stabilită în condiţiile legislaţiei române.
(2) Ajutorul pentru încălzirea locuinţei se acordă familiilor, respectiv persoanelor singure prevăzute la alin. (1) numai pentru locuinţa de domiciliu sau, după caz, de reşedinţă a acestora."