| Seiya a întrebat:

E cineva de aici student la Facultatea de Știinte Politice? As vrea sa știu cum e facultatea. E grea? Cu ce meserie poți ieși de aici?

1 răspuns:
| AshuraElric a răspuns:

La FSP nu înveţi ca să ajungi politician, dacă asta îţi doreşti. Nu trebuie să studiezi ştiinţe politice (economie, istorie, teorii ale alegerii raţionale, doctrine şi ideologii, legi şi speţe) pentru a ajunge politician. Ai nevoie de influenţă (orice tip de influenţă). Şi poate că vei avea asta, peste 20+ ani, şi încă o facultate. Politicienii noştrii preferă Politehnica. Până atunci, dacă eşti corect, sunt şanse mult mai mari să sfârşeşti într-un ONG (faci nu faci ceva, discutabil) cu toate că ţoţi profesorii îşi vor sugera să rămâi la SP, îţi place nu-ţi place, au nevoie de profesori. E grea? Nu, dar dacă nu-ţi place este din ce în ce mai grea pentru că tocela se va aduna cu depresia şi gândurile sinucigaşe. Te vei gândi în primul an că era mai bine să-ţi depui dosarul la Ase, a trebuit tu să dai admiterea la SP. Nu sări din lac în puţ.
Din proprie experienţă ţi-aş sugera o facultate de cel puţin 4 ani. Ştiinţele politice reprezintă varianta sintetizată a dreptului, dar nu e drept. Nici dreptul nu mai e ce a fost (prea mulţi absolvenţi şi majoritatea mediocrii), dăm vina pe elevi, dăm vina pe sistem, dăm vina pe cine putem, aşa e la fiecare facultate. Parcă e altceva când eşti mediocru în ştiinţe exacte, chiar dacă ai copiat pe rupte.
Poţi căuta orarul pe primul an la orice facultate vrei, ca să-ţi faci o idee. Dacă te pasionează cu adevărat te poţi remarca în orice domeniu, cei 3 ani reprezintă doar începutul, dar gândeşte-te foarte bine la timpul pierdut, efort şi ce roade aduni.