| Tiutsa a întrebat:

In cit timp maxim se primeste cetatenia romana?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te referi la timpul cat trebuie sa stai in Romania acesta este de maxim 8 ani, dar sunt mai multe termene in functie de situatia celui care o cere(poate fi de 5 ani in cazul casatoriei sau chiar fara prevedere de timp in unele situatii).
Daca te referi la timpul cat trece de la depunerea cererii si pana la aprobare, acesta este de cca 3-6 luni.
Citeste legea nr.21/1991, republicata in 2010, mai ales art.8 si urmatoarele si te lamuresti. O poti citi si aici: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_cetateniei_romane.php. Numai bine!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună. @Tiutsa!
Uite, care sunt conform legii condițiile și unele termene pentru dobândirea cetățeniei române, confom Legii Cetățeniei 21/1991:
Prin acordare la cerere
Art. 8. – (1) Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman si declara ca nu intreprinde sau sprijina si nici in trecut nu a intreprins sau sprijinit actiuni impotriva ordinii de drept ori a sigurantei nationale;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.
Pentru cetățenii moldoveni și ucrainieni solicitarea cetățeniei se găsește în lege sunb formularea REDOBÂNDIRE CETĂȚENIE.
(poți citi aici http://www.avoconsult.ro/......derea.html )
O zi cu zâmbet să ai!

| Adrick a răspuns:

moldovanca?

| Tiutsa explică:

Da