| alex_chameleon a întrebat:

Este bine sa oferim moldovenilor cetatenia romana in masa?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De ce nu? Sunt tot romani, chiar daca interesele marilor puteri ne-au separat.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Sa ne intelegem! Este vorba de redobandirea cetateniei romane de catre cei carora le-a fost luata in mod abuziv. Si evident urmasilor lor. In fond se face un act de rearatie, NU? Ce fac ei ulterior, in Romania sau in Europa, este doar problema lor si a autoritatilor. Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita, NU?

daniela
| daniela a răspuns:

Sentimental eu cred ca da, politic nu cred ca e momentul, nu stiu ce ar spune UE cand brusc s-ar trezi cu inca cel putin 1 mil de membrii care pot da navala la munca in statele UE, si care nici macare nu pot fi bine controlate (nu-i controloam noi pe ai nostri dar pe moldoveni).

lolita
| lolita a răspuns:

Ma scuz in fata prietenilor mei moldoveni cu acest raspuns da nu ma pot abtine: da este bine, ca asa pleaca in "lume" (nu toti), si fac numaim tampenii, cei mai multi mafioti din spania sunt moldoveni si vin aici si zic ca-s romani,(doar cand ii intereseaza) asa se face fama romanilor pe aici. mentionez inca o data cu scuzele de rigoare prietenilor mei ca nu toti sunt la fel, am dat doar un exemplu.
toti avem dreptul la o bviata mai buna, da eu nu prea ma pricep la politica asa ca ma abtin la alte comentarii, am dat doar un caz concret.

| LoryM22 a răspuns:

Normal ca da, sunt tot oameni, romani deci eu ii sustin.

| gabrielutzu a răspuns:

Nu ar trebui pentru ca ei oricum nu vor sta in romania ci vor profita de statutul de membra UE si vor pleca toti dincolo... dupa parerea mea mai bine le-am oferi rusilor cetatenia romana in masa ar fi mai benefic pentru noi.

| sese a răspuns:

Nu rezolvam nimic :nici moldovenii, nicinoi; poate rusii sa aiba ceva de castigat dar nu vad ce.
Poate vinu' sau coniacu' de Orhei.

| jani a răspuns:

Moldovenii... vor cetatenia noastra doar pentru ca santem in UE...ca de alt fel...ai doare in cot de noi...cand sa incercat acum cati_va ani...sa se faca alianta intre romania si REP MOLDOVA...modovenii nu au vrut...acum ne cauta ei pe noi...sa-si mai puna pofta in cui...deci moldovenii...merg pe intres... avem destui pe interes in romania...nu cred ca mai avem nevoie de altii in plus.

| bunica a răspuns:

Maimuta cand nu are ce face, se scarpina-n fund pana-i da sangele asa este si cu moldovenii.

| baiatudela4 a răspuns:

Pai treaba care e...aici moldevenii se gandesc la noi ca la o unealta... vor sa ne folosesc ca sa ajunga in UE...cand a intra Romania in UE au si aparut proteste la ei sa se uneasca cu noi dar pana atunci nici ca le pasa ce se intampla pe aici

| 1985 a răspuns:

Sincer imi pare rau pentru ei si pentru situatia din tara lor, dar nu cred ca merita toti sa aiba cetatenia romana.majoritatea au un singur scop:sa plece afara! am cunoscut foarte multi moldoveni in italia si toti spun ca daca ar avea libera trecere in romania si-ar aduce toate rudele in italia pentru ca ei nu vor sa mai auda de moldova.toti cauta sa fuga de saracie nu ca ar vrea sa fie frati cu romanii. din contra, sunt multi moldoveni care nu ne suporta...

| dally a răspuns:

Dece nu? Parerea me este k si ei sum oameni exact ca si noi si nu trebuie sa face diferenta k este roman, rom sau moldoveam ei sut tot oameni.