| Razvy12 a întrebat:

E ilegal daca port o bata de baseball in ghiozdan?happy

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ilegal nu este, nici o prevedere legala nu interzice aceasta, avand in vedere ca bata se foloseste la baseball. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Nu.

| KodrutZ a răspuns:

Daca nu practici sportul asta, cam da.

| Brâncuşi a răspuns:

Salut Răzvan, da este o mare problemă, este armă albă şi îţi poţi lua un dosar penal, mai bine te bucuri de copilărie decât să ţi-o strici cu astfel de glume, ai grijă nu e de jucat :

Uite o întrebare şi un răspuns :

Îmi place deseori sa calatoresc prin locuri unde "mâna omului nu prea pune piciorul".

În scopuri utilitare, port uzual în rucsac un cutit de supravietuire ("survival knife"), de care ma folosesc mereu.

În plus, în portbagaj mai las de obicei un kukri nepalez, pe care îl folosesc în scop de topor sau machete (defrisarea unui loc de cort, taierea lemnelor de foc, etc.)

Pentru mine sunt niste simple unelte (se pot transforma în arme poate doar în cazul contactului fizic si direct cu un urs enervat, deci s'ar putea interpreta ca o legitima aparare ).

Întrebarea mea ar fi: în ce masura pot avea probleme cu politia? Si daca da, de ce?

Practic, orice obiect suficient de dur poate fi transformat în arma alba (cheile de la casa, cartea de credit, levierul de desfacut suruburile de la roata, lantul de la bicicleta, un ciob de pe jos, etc. etc. etc.)

Asadar - unde începe si unde se sfârseste clasificarea unui obiect în categoria armelor albe?
Oare taietorii de lemne care merg cu toporul pe umar prin padure pot fi inculpati pentru port ilegal de arma alba?

Iar răspunsul :

In LEGEA nr.295 din 28 iunie 2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor:
arme şi muniţii interzise -arme şi muniţii a căror procurare, deţinere, port şi folosire sunt interzise persoanelor fizice şi juridice, cu excepţia instituţiilor care au competenţe în domeniul apărării, ordinii publice şi siguranţei naţionale şi care sunt prevăzute în categoria A din anexă;
"arme şi muniţii neletale" - arme şi muniţii destinate pentru un scop utilitar sau pentru agrement, confecţionate astfel încât, prin utilizarea lor, să nu se cauzeze moartea persoanelor; sunt asimilate acestei categorii şi armele vechi;

In lege este si un tabel cu privire la clasificare armelor si munitiilor.

| Razvy12 explică (pentru Brâncuşi):

Da nu o folosesc decalt la nevoie happy pe post de arma de autoaparare e ok? sau ce arma sa folosesc pe post de arma de autoaparare?happy

| Brâncuşi a răspuns (pentru Razvy12):

Un pumnal ar fi campact şi mic pot să-l pui unde o fi dar aceea este armă albă, şi te previn mai bine să n-ai nimic, nimeni nu se ea de tine degeaba, aşa că nu mai fi aşa de speriat!
Numai bine!

| Razvy12 explică (pentru Brâncuşi):

Mersi happy stiu big grin da zic asa in general ce as putea sa tin la mine :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se dovedeste ca scopul purtarii este in vederea folosirii in acte de violenta, este ilegal.

Cand insa o folosesti pentru la scoala, ori in alte activitati exclusive pentru care este conceputa, nu este ilegala, depinde.

| Razvy12 explică:

Da o folosec doar pe post de arma de auroaparare o scot decat la nevoie happy sau cea asa putea sa folosesc la autoaparare?

| DariusAndi a răspuns:

NU! Dar depinde unde si ce vrei sa faci cu ea!

| regeleromaniei a răspuns:

Normal! pentru ca e o arma alba!

| Valy2000 a răspuns:

Nu e daca nu te prinde cu ealaughing