| pitbull93 a întrebat:

Este ilegal sa ai bata de baseball in masina ?

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Daca poti demonstra ca ai meci de basebal in momentul cind esti controlat, nu-i nimic ilegal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ilegal e sa se gaseasca in ea dintii victimelor, in rest e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Este interzisa purtarea sau folosirea oricarui tip de arma(alba sau nu); bata fiind considerata arma alba.

| trolololo a răspuns:

Da e ilegal. Uite : "Un tânăr din Filiaşi s-a ales cu dosar penal după ce poliţiştii au găsit o bâtă de baseball în autoturismul său. Agenţi de poliţie rutieră din cadrul Poliţiei oraşului Filiaşi, aflaţi în misiune de supraveghere şi control al traficului rutier, au oprit pentru control un autoturism care circula pe strada Racoţeanu, din localitate. În autoturismul marca Opel Calibra condus de Daniel Staicu, de 23 ani, din Filiaşi, poliţiştii au găsit o bâtă de baseball cu lungimea de 55 de centimetri. Pe numele tânărului a fost întocmit dosar penal, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de port ilegal de armă albă."

| trolololo a răspuns:

Articolul 2, punctul 8) :
portul, fara drept, in locurile si imprejurarile in care s-ar putea primejdui viata sau integritatea corporala a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea si linistea publica, al cutitului, pumnalului, sisului, boxului, castetului ori al altor asemenea obiecte fabricate sau confectionate anume pentru taiere, impungere sau lovire, precum si folosirea in asemenea locuri sau imprejurari a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor de distractie pe baza de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru socuri electrice;

| mihaela2808 a răspuns:

Da deoarece daca te ataca cineva trebuie sa fi pregatit.

| mihaela2808 a răspuns:

Da scuze am citit gresit.

| NoobOrPro a răspuns:

Bata de baseball? Vai nu e ilegal, e ceva ok, pentru ca e in legitima aparare. Eu am folosit-o, deoarece tiganii se iau de tine... Mda, Legitima Aparare

| Biib28 a răspuns:

Nu. Asta este pentru siguranța ta! Nu ar avea de ce să fie ilegal!

| Alextrick a răspuns:

Ha...Nu deloc.Pai daca cineva vrea sa te omoare normal ca trebuie sa te aperi.Ilegal ar fi sa omori un om cu unalaughingSi eu am una in masina! Da' ii de fierlaughingSi am folosit-o

| Pctutorial a răspuns:

Nu este nimica ilegal. E doar de securitate sa zic asa.

| yoyoionut11 a răspuns:

Frate este cam ilegal dar daca o ai las-o acolo pentru ca mai devreme sau mai tarziu o sa ai nevoie de ea