| Flavianadx a întrebat:

E legal sa cânți pe strada pentru bani? Dacă nu, ce acte trebuie?
Am văzut pe la mare mulți muzicanți, nu doar țigani și romani, tineri.
Și prin centrul vechi mai sunt.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca la orice activitate producătoare de venit, dacă vrei să respecți legea, plătești impozit.
Dacă vrei să îți protejezi sănătatea și să ai o pensie asigurată, plătești CAS și CASS.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Atat timp cat nu e intr-un interval orar cu restrictii nu are nimic, prin Londra multi practica alba neagra si fac bani mai mult decat 5000e salariul lu yohannis

| Flavianadx explică (pentru mgtow):

Interval orar cu restrictii pentru cantat pe strazi? Exista asa ceva in Ro? Sau vorbesti de UK?

| mgtow a răspuns (pentru Flavianadx):

Dupa 10pm nu are voie sa faca nimeni galagie in RO, politia poate sa intervina daca lumea anunta telefonic, in GB dupa 11pm se aplica regula. La cum arati tu esti in poza? Ce varsta ai, am impresia ca sub 18... dupa intrebari nu esti trecuta prin viata, fiind copil banuiesc

| Flavianadx explică (pentru mgtow):

Nu sunt eu acolo. Sunt tanara, sub 30. Intrebarile multe sunt puse din plictiseala... altele pentru ca am vazut ca unii pe aici sunt mai informati ca mine.
Ce, te crezi trecut prin viata? Trecut prin viata e doar un mos care-i pe moarte.

| mgtow a răspuns (pentru Flavianadx):

Am experienta vietii, trecut prin ploaie, vant, viscol si foc

| Flavianadx explică (pentru mgtow):

Esti tanar, sanatos. Daca aveai 60 de ani traiai pe strazi mai ziceam sa te lauzi cu ploaia, viscolul

| mgtow a răspuns (pentru Flavianadx):

Iti vine & tie vremea sa te lovesti de ele apoi iti aduci aminte de mine, acel om care a facut fata vietii si a stiut sa se descurce fara sa depinda de o femeie, tinand cont ca romanii sant violenti poate ramai si tu singura

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să poți cânta legal, ai nevoie de o aprobare de la Primărie.

| Flavianadx explică (pentru sadrian46):

Banuiesc ca trebuie platite si taxe lunar? Trebuie firma, pfa?

| mgtow a răspuns (pentru Flavianadx):

)) ha multi nu platesc taxe la fisc, desi anaful a pus mana pe adrian si salam asa ca depinde de circumstante

| sadrian46 a răspuns (pentru Flavianadx):

Ca la orice activitate producătoare de venit, dacă vrei să respecți legea, plătești impozit.
Dacă vrei să îți protejezi sănătatea și să ai o pensie asigurată, plătești CAS și CASS.

| relian a răspuns:

Cred ca sunt tolerati, asta pentru ca nu-s multi si nu mereu, zi de zi.Asa cand vezi pe cineva ca face ceva ok pe strada pare frumos, de aia cred ca is tolerati, nu fac nimic rau.
In cazul in care or sa apara foarte multi, atunci deja deranjeaza.

| Catrice a răspuns:

Mmm e legal dacă ma autoinvithee hee
Și da, e legal și ce întrebi.

| Mavni a răspuns:

E nevoie de aprobare de la Primarie.
Acolo ti se stabileste locul, se aproba genul muzical, etc.