| anonim_4396 a întrebat:

E legal sa impui unui client sa cumpere de minim o suma de bani daca vrea sa plateasca folosind cardul bancar?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este legal.

| cristimihailov a răspuns:

Nu e impunere, e recomandare.
Sunt niste comisioane minime care se platesc. Daca achiti comisionul, atunci poti face tranzactie de 1 ban.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Mi s-a spus ca trebuie sa cumpar de minim 5 lei daca vreau sa folosesc cardul pentru. plata.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru XKronstadt):

Ce lege incalca?

| anonim_4396 explică (pentru XKronstadt):

Mersi.

| cristimihailov a răspuns (pentru XKronstadt):

Boss, e mai complicat un pic.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Pt ca altfel ar trebui sa mai platesti niste comisioane de plata electronica. Cam aia este ideea din spate.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Explica. De ce un comerciant ma lasa sa cumpar de ce suma vreau iar altul nu.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Este decizie de business. Daca te duci la magazinele mari, nu stau sa isi faca probleme din astea, pentru ca per total se acopera.

Daca mergi la magazone mici tinute de oameni care se uita la costuri prea mult, atunci vei vedea aceasta abordare.

E dwcizia ta sa iei sau nu de la ala si data urmatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Nonolita a răspuns:

Nu, nu este legal. E chiar ilegal.
Multi spun ca platesc comisoane de... nu stiu cat. Dar se acopera din tranzactiile altor clienti. Nu iese in pierdere.

| anonim_4396 explică (pentru Nonolita):

Inteleg.