| Dinca_Valentin__iTel a întrebat:

E vreo diferenta intre Politia Locala si Politia normala? Daca da, de ce sunt impartiti in doua si nu exista doar o singura politie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, exista diferente, de atributii, drepturi si obligatii si de subordonare.
Sigur ca ar fi bine sa fie o singura politie, eu as transforma majoritatea agentilor din politia locala in sectoristi iar restul i-as repartiza la ce se pricep.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poliția națională e cea care se asigură de respectarea legii și care sancționează contravențiile și infracțiunile. Eu formata din oameni care au studii și au fost formați pentru meseria asta.

Poliția locală e doar o structură a primăriei care se ocupa cu nimicuri gen amendat bătrânele care vând pătrunjel pe trotuar

| ReddY25 a răspuns:

Diferenta de valoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E diferență mare între ele.

| just4ubr2015 a răspuns:

Primii sunt ca paznicii adica tablagii iar ceilalti sunt fostii militieni

| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Diferențe există. Polițiștii locali, fără să fiu rău sau să pară că sunt rău, sunt foștii paznici ai primăriei.

Prima diferență e că Poliția Locală se subordonează primăriei, Poliția Română aparține de Ministerul Afacerilor Interne (Ei au MAI pe mașini)

Atribuțiile.
Vezi tu, nu poți da unor paznici atribuții peste noapte - chiar dacă îi numești polițiști. Prin urmare, ei au atribuții restrânse.
Poliția Locală are foarte puține legi în atribuție iar Poliția Română (cea mai mare structură din MAI) le are pe cele mai multe.
De exemplu, un polițist local nu te poate sancționa că nu porți centura, ai trecut pe culoarea roșie, ai depășit pe linie continuă... De ce? Statul s-a gândit că momentan ei nu sunt competenți să rezolve așa ceva - de pildă, poate sancționează pasagerul...
În schimb, Poliția Română are în atribuție faptele mai sus menționate.
Dacă vrei să știi atribuțiile caută legea 218/2002 pentru Poliția Română și Lg 155 Pentru Poliția Locală.

Poliția Română descoperă, cercetează și soluționează infracțiuni. Poliția Locală stă în parc și se plimbă pe alee.

Diferențe de statut...
Polițiștii din cadrul Poliției Române sunt funcționari publici cu statut special, au la bază o școală (fie de agenți, fie Academia - excepție cei din sursă externă care fac la Slatina) iar paznicii din Poliția Locală au teoretic un curs iar ei sunt DOAR personal contractual.

Diferențe de salarii
Din nefericire, polițiștii locali primesc mult mai bun salariul față de polițiștii naționali.

Teoretic, diferențe ale aspectului
Teoretic cei de la Locală ar trebui să fie îmbrăcați diferiți, să aibă mașini diferite față de cei de la Poliția Română, dar din dorința de a semăna cu ei - măcar la aspect - copiază.