| anonim_4396 a întrebat:

In urma unor amenintari pe care a primit-o familia mea de la niste tigani mama a depus doua plangeri la politie. Prima pe data de 17 iulie si a doua pe 27 iulie caruia i-a facut si o foticopie la sfatul cuiva apropiat. A facut aceste plangeri ca sa ne putem apara in caz ca ne ataca pe drum dupa cum au amenintat. Astazi a fost ca sa ceara numarul de inregistrare de la cereri pentru ca uitase si i-au zis ca prima nici nu mai exista, iar cea de-a doua nu a fost nici ea inregistrata. Politistul a inregisrrat-o pe data de 2 august adica abia ieri si mai mult decat atat i-a cerut mamei fotocopia pentru ca probabil nici cea de-a doua nu mai exista. Asa se musamalizeaza de catre porcii de la politia locala multe nedreptati si huliganii ajung sa fie scosi curati si sfatuiti de politia locala cum sa se scoata iar atunci cand intervin la sesizare cu echipajul de politie fac la fel. Si nici nu e cineva foarte bogat si care ameninta zicand ca are relatii(se vede clar ce vrea sa zica), asta inaeamna ca politistii au preferinte, sunt vanduti. Vreau sa intreb doua lucruri:

1) Cum este posibil ca la o institutie ca politia locala sa fie primita o cerere(plangere) care sa nu fie inregistrata si mai mult decat atat sa fie distrusa?

2) Unde pot sa depun plangere pentru cele intamplate(am fotocopia plangerii pe care se vede clar data si nr de inregistrare, caee a fost inregistrata abia azi pe data de ieri si daca se poate verifica politisrul caee era de servici si dc nu a inregistrat-o, asta daca ea mai exista)?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Se pare ca, in unele locuri, este posibil, vinovati fiind cei care au primit cererea.
2. Puteti face reclamatie la seful Politiei locale si apoi la primarul localitatii, politia locala este in subordinea acestuia.

Bula
| Bula a răspuns:

Asa este facuta "procedura" de preluare a plangerilor la noi in tara.
Nici la politie, nici la parchet nu primesti pe loc numar de inregistrare, doar dupa cateva zile, "daca a aprobat seful".
In acest fel NU POTI AVEA NICI O DOVADA ca ai depus aceea plangere, deoarece n-ai voie sa foloseto pe teritoriul lor nici un fel de aparatura de inregistrare audio/video.

Din start, plangerea ta se va lua in considerare doar daca nu este impiedicata de interesele cuiva...

| RAY a răspuns:

Din pacate nu esti singurul,tiganii baga frica in multi,ei conduc Romania, tiganul te omoara, fura dar daca i spui ceva esti rasist, da cazul tau la tv, ziare, oriunde poti, daca e caz de mita =anaf, nu se poate ca tu sa traiesti cu frica in propia ta tara, de rasul ue

| Yo77 a răspuns:

O sa mergem la judet pentru a depunde plangere impotriva acestor togani si reclamatie pentru politia locala. Sunt niste porci? De ce au distrus si nu inregistreaza plangerea? Stiu eu de ce, pentru ca tiganul ala jepcar are antecedente si in cazul in care da in cap cuiva politia o sa il scoata cu cel mult o amenda. Sunt niste tigani borati si jepcari care vor sa puna stapanire pe un teren al unui unchi... Cel mai grav e ca porcii de la politia locala vor sa ii apere si sa ii scoata. Si daca da in cap cuiva politia asta de rahat cauta sa ii ajute De ce oare? Pentru ca sunt prieteni si fura impreuna

| Yo77 a răspuns:

Pai cum ei au voie sa distruga plangerile iar noi nu ne putem apara cu nimic. Ideea cu filmarea e foarte buna! Chiar daca nu e permis, chiar o sa incerc cu toate riscurile. Pana atunci tiganii iti pot da in cap linistiti ca au relatii. Asta e, foarte trist, tara de hoti cu legi facute de hoti ca sa apere hotii:-).

| Yo77 a răspuns:

Si cand intervin politia sfatuiesc tot infractorii ce sa zica si ce sa faca ca sa ii scoata curati. Fratele meu a fost lovit de un tigan pletos cu masina in timp ce trecea pe trecerea de pietoni si avea si bicicleta pe care o cara(nu traveraa pe bicicleta) iar martorii care au vazut au zis ca nu era pe bicicleta dar de frica nu au declarat la politie. Jegurile de la politie au venit au masurat, au scris cw au vrut pe procesul verbal iar tata care este in varsta a semnat pentru ca asa i-au zis domnii de la politie. Intre timp bicicleta a fost ridicata de politie pentru expertiza, unde expertul lui peste prajit a constatat datorita faptului ca el e 'expert" ca bicicleta nu avea frana la roata care a fost lovita de masina.(Bicicleta care era carata cuana cand a traversat strada, deci, nu a traversat pe bicicleta). Ideea e ca bicicleta avea frana doar ca elementul care sustine frana era sarit datorita loviturii sau poate chiar cand au luat-o si care se putea monta la loc in cateva secunde. Dar ce sa faci ca expertul stie el ca nu era frana functionala mai ales ca era facuta praf roata de lovitura si nici macar nu a traversat strada pe bicicleta. Nu am avit bani sa ii dam in judecata si nici nu stiu daca ar ri avut vreun rezultat avand in vedere ca nimeni nu depune marturie de frica(au primit amenintari de la tigani), oricum dura foarte mult pana se ajungea la un rezultat si tiganii avand bani se stia ca era greu desi fratemiu a stat in spital dupa si nu a patit nimic(pana si tiganu a zis ca parca D-zeu a pus mana si l-a aparat). Asta e, in primul rand politia e vanduta, lumea nu se pune martor de frica iar tiganii fac legea.