| LanguageMaster a întrebat:

Eliminarea în totalitate a eliberării condiționate din Codul Penal ar descuraja recidiva după executarea pedepsei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de infractor, pe unii i-ar descuraja iar pe altii nu.
In schimb mie mi se par prea laxe conditiile de liberare conditionata prevazute de legea noastra, sunt de parere ca ar trebui sa fie mai restrictive si un infractor sa execute cel putin 60% din pedeapsa.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, pentru că nu sunt cauzal corelate, decât în foarte mică măsură.

| bmerry a răspuns:

Ar putea, dar nu este suficient. Ca cine comite o infracțiune nu o comite cu gândul ca va beneficia de eliberare condiționata. Pentru descurajarea totala a recidivarii ar trebui sa urmam modele nordice, acolo unde exista un procent foarte mic.

| FreddieM a răspuns (pentru bmerry):

Vrei sa explici putin cum sunt,, modelele nordice"?

| bmerry a răspuns (pentru FreddieM):

Un articol interesant:

Ţările care îşi închid închisorile din lipsă de deţinuţi. Cum arată un penitenciar de 5 stele. „Scopul nostru nu e să umilim oamenii, ci să-i schimbăm"

https://m.gandul.info/......m-16232037

| FreddieM a răspuns (pentru bmerry):

Multumesc, l-am citit cu mare interes.
Sincer, mereu aveam impresia ca puscaria este sala de studiu pentru a deveni infractor calificat, din cetatean cu sanse de reabilitare si reintegrare sociala, in puscariile noastre devii un infractor versat, inveti toate smecheriile care-ti lipseau prima sa te condamne.

| bmerry a răspuns (pentru FreddieM):

Total de acord. Ca sa nu mai spunem de cei care intra cu infracțiuni minore, pe perioade aparent scurte și ajung sa recidiveze pe fapte mult mai grave. Totul pleacă de la politica închisorilor care, din păcate, se îndreaptă mai degrabă spre modelele mexicane unde deținutul face legea, decât spre cele nordice, sănătoase, care cred in reintegrarea prizonierului in societate.

| aXy99 a răspuns (pentru bmerry):

E alta mentalitate acolo, sunt alti oameni, inclusiv infractorii.

| bmerry a răspuns (pentru aXy99):

Și noi ramanem cu a noastră atâta timp cât suntem incapabili sa schimbam ceva happy

| aXy99 a răspuns (pentru bmerry):

Daca le oferi mai multe beneficii infractorilor (si asa au destule), nu va scadea rata infractionalitatii. Nu la noi.