| LanguageMaster a întrebat:

Majorarea pedepselor din Codul Penal crește caracterul preventiv al acestora?
De exemplu, majorarea pedepsei pentru omor de la minim 10 ani de închisoare la minim 30 ani de închisoare va descuraja viitori criminali?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca va creste, avand in vedere ca uneori frica pazeste pepenii. Totusi nu va fi o crestere prea mare a caracterului preventiv la toate infractiunile.

3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Pedepsele trebuie sa fie de natura sa descurajeze. In Suedia, daca depasesti viteza legala cu 50 de km. este infractiune si se confisca masina. Ia sa-i vad pe toti cei cu bolizi ce ar face in asemenea situaie?
In Berlinul de vest, dupa cel de-al doilea razboi mondial s-au pus containere pentru gunoi la fiecare bloc sau grup de case, dar oamenii aruncau gunoiul langa container sau in alte parti. Autoritatea locala a mutat containere la capatul strazii si a instituit doua masuri: amenzi care era egal cu un salariu mediu si supraveghetori cu atributii de amendare. Dupa un an de zile nimeni nu mai arunca nici macar o hartie pe jos, iar dupa doi ani containerele de gunoi s-au pus la fiecare bloc sau grup de locuinte.
Dar mai intervine si civismul populatiei. Asa cum erau sovieticii, aveau un cult pentru respectarea legilor. In centrul Moscovei nu erau cosuri de gunoi si nu vedeai oameni care fumeaza pe strada. Daca vroiai sa fumezi te retrageai pe o strada laturalnica, un gang unde gaseai si cosuri de gunoi.
Mi-a povestit cineva cand eram elev ca a fost in Moscova cu un grup. Unul din grup a fumat si a aruncat chistocul pe jos. O batranica ce venea in urma lor, l-a luat si l-a ajuns din urma pe fumator, i-a facut semn si a zis pe ruseste ca nu este voie sa faca asa ceva, l-a pus intr-o punga si l-a bagat in geanta.

| Adrian5575 a răspuns:

Sigur ca da. Chiar si cand cresc amenzile se mai potoleste lumea. In ultima vreme am observat ca a mai inceput lumea sa poarte centura de siguranta in masina.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Sunt criminali care se schimba si realizeaza prin ce greseli trec. Altii nu pot fi sub nici o forma recuperati nici prin sedinte psihoterapeutice, iar chiar daca trec 5 10 ani, boala lor mentala isi va face amplificarea, iar dupa vor ajunge sa comita mai multe crime scapand mai usor, invatand din greseli. Criminalii cu boli mintale, personalitate multipla, schiziofrenie, traume abuzuri din copilarie, PTSD (post traumatic stress disorder), pe care il capata de asemenea si soldatii, etc sunt pe langa foarte destepti, creativi si agili abitionandu se prin sport si alte cai de genu tactici sa ucida, sa intre in case fara sa deranjeze locuitorii casei sau suburbie. Avand in vedere amprentele acestia vor folosii alte manusi in afara de cele pe care le-a folosit, vestimentatia va fi una extrem de diferita, sofisticata din punctul sau de vedere.

Ted Kaczynski aka UNABOMBER, a fost un serial bomber care intre 1978-1995 a trimis tot felul de pachete creeate de el universitatilor, aeroporturilor de aia i s-a spus si (UNIVERSITY AIRPORT BOMBER). Acesta a intrat la Harvard de la o varsta mai frageda, acesta fiind tinta unui bully, iar el si-a creeat o frustrare asupra oamenilor si asupra tehnologiei care urma sa avanseze. Acesta cu bombele sale a ucis 3 si ranit 23. A fost prins pe data 3 aprilie 1996. Traieste si in ziua de azi, iar un interview recent acesta a spus ca nu a regretat nimic din tot ce a facut. IQ ul sau estimeaza sa fie 145