| asdfgsgj123 a întrebat:

Eram cu un baiat la el in fata portii si arunca niste pocnitori, ne-a vazut politia si a venit cu masina spre noi, el a fugit m-am dus si eu dupa el dar m-am oprit dupa o stradă deoarece striga ca ne bate.Ne-a cerut datele si a zis ca ne da amenda 10 milioane. M-a intrebat cand m-am nascut si cati ani am, dar nu m-a pus sa semnez nimic si a plecat, nu m-au dus acasa. Sunt sanse sa imi fi dat numai un avertisment?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa fii amendat, posibil, daca chiar o sa raporteze, o sa spuna ca ti-au dat un avertisment, pentru acesta nu este nevoie sa incheie proces-verbal de contraventie.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de unde vrei sa stim noi, daca tu nu stii. Nici macar nu spui ce varsta ai, daca ai sub 14 ani nu poti fi amendat.
Oricum, daca ai peste 14 ani, ar fi trebuit sa intocmeasca un proces-verbal de contraventie pe loc si sa te puna sa-l semnezi.

| asdfgsgj123 explică (pentru Ioandelasal):

Am 15, dar n-am semnat nimic.

| asdfgsgj123 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt foarte speriat, eu nici nu aveam pocnitori

| asdfgsgj123 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult!

| asdfgsgj123 explică (pentru Ioandelasal):

Inca ceva, nu e nici o sansa sa primesc amenda daca nu am semnat? Sau pot primi ceva acasa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Nu-ti pot da un raspuns sigur, ce pot spune ca este posibil sa o primesti acasa, desi asa cum ti-am spus eu nu cred asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Mai baiete, semnatul ala nu se va intampla acum, ci dupa ce te cheama la Politie sa dai declaratie, atunci te pune sa semnezi.

| asdfgsgj123 explică (pentru Violleta2022):

Si la declarație ce fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Nu faci nimic special.
O scrii doar, dupa ce esti interogat de Politie si spui tot.
vezi sa nu declari minciuni, ca-i de rau.

| Ioandelasal a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Nu cred ca o sa fii amendat, posibil, daca chiar o sa raporteze, o sa spuna ca ti-au dat un avertisment, pentru acesta nu este nevoie sa incheie proces-verbal de contraventie.

| DarthNiger a răspuns:

Cel mai probabil o sa iti trimita acasa instiintare.