| Sergiu6432 a întrebat:

In urma cu cateva zile am fost oprit de politie fara motiv deoarece prietenii mei faceau galagie intr-un loc, iar eu n-am fost cu ei, insa domnii politisti cand m-au vazut s0au luat de mine si mi-au facut morala eu nefacand nimic. Dupa aceea mi-au cerut datele, insa ei nu mi-au dat nimic sa semnez si au zis ca la urmatoarea abatere imi va veni o amenda acasa. A fost un avertisment sau doar de speriat? Adica ma gandesc ca daca nu mi-au dat o foaie sa semnez sau sa semnez undeva.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si avertismentul este o sanctiune contraventionala, doar ca pentru asta nu este necesar sa incheie proces-verbal de contraventie, asa ca acum nu vei primi nimic acasa.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai fost cu ei! Lasa vrajeala. Nu te opreau degeaba.
Ti s-a dat un avertisment deocamdata.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum naiba nu ai fost cu prietenii tai galagiosi, dar ai fost vazut de Politisti taman cand erai langa ei...
Ma rog, acum poti primi acasa un avertizment si data viitoare amanda serioasa.
Nu ai ce sa semnezi, ca moda cu semnatura nu mai este necesara demult.
Acum Politia are drept sa-ti dea amenda fara sa-ti ceara voie, sau semnatura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai primit un avertisment verbal. Nu are nicio importanță acum.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A fost avertisment verbal, te-a trecut doar in registrul de persoane legitimate; n-ai treaba, nu ai nici avertisment, nici amenda.

| relian a răspuns:

Doar teor speriat.Si nu cred ce spui tu, nu ai facut absolut nimic si se ia careva de tine, ne lesi cu basmele astea.

Asa ca pe viitor nu mai fa figuri si galagie pe strazi.

| anonimg a răspuns:

A fost doar un avertisment verbal. Nu ți se întâmplă nimic.
Dar polițiștii au ținere de minte destul de bună, că asta le este meseria; și vei primi amendă data viitoare.
Renunță la prietenii gălăgioși. Noaptea nu trebuie petrecută pe străzi. Mai sunt unii care vorbesc tare în fața blocului. Odată am chemat poliția când puseseră muzică în miezul nopții, după a doua sau a treia noapte la rând. Le-am spus polițiștilor la telefon că dacă vor să vină, să o facă, dar eu îmi păstrez anonimatul. Adică nu a trebuit să plec din apartament.
Așa că orice vecin poate să cheme poliția fără să-l cunoști vreodată. Poate să fie cineva cu care te înțelegi bine, nu neapărat un dușman.
Nu sunt împotriva sociabilității, dar noaptea este pentru odihnă. Nu tolerez lipsa de educație, de respect. Că până și animalele dorm noaptea. Iar cele care vânează o fac în liniște maximă.
Că și dacă se întâmplă să nu am somn noaptea, nu mă apuc să bat cu ciocanul, să meșteresc ceva prin casă, nici să dau cu aspiratorul sau să bag mașina de spălat. Mai bine stau frumos pe TPU și mai ofer un ajutor celor care au nevoie de el când nu am somn.

| anonim3248 a răspuns:

Nu primești amendă.

Răspuns utilizator avertizat
| pufulescu0o a răspuns:

A fost avertisment verbal acela. Datele ti le-au luat ca sa dovedeasca faptul ca au interactionat cu tine si ti-au explicat greseala. Nu ai primit deci nici o amenda!
Data viitoare nu mai fă galagie sau nu mai sta pe langa găşti galagioase noapte! Ai sa cresti mare, o sa ai un servici si ai sa vezi ce deranjant este cand o bandă de descreierați urlă si te trezesc din somn!

| ReZiSTorr a răspuns:

Daca nu ai semnat un proces verbal, nu ai primit amenda.