| saidkique a întrebat:

Pot lua amenda daca circul fara capota?

Răspuns Câştigător
| MOvidiu a răspuns:

Este interzisa circulatia pe drumurile publice cu un autovehicul avand ca lipsa vreun element din caroserie...ti se retine certificatul de inmatriculare si amenda.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramai si fara certificat

| johnnny123 a răspuns:

Intr-o masina proiectata cu capota, capota face parte din structura de rezistenta a masinii. Daca o elimini, reduci drastic rigiditatea caroseriei, afectezi manevrabilitatea, etc. Masina devine astfel foarte periculoasa atat pentru sofer cat si pentru ceilalti participanti la trafic.

Este ca si cum intr-un apartament ti-ai demola jumatate din peretii de rezistenta.

Deci da, evident ca vei fi oprit. Si nu vei lua doar amenda.

| saidkique explică:

Multumesc tuturor, am gasit si in regulament. M-am tot contrazis cu un amic despre chestia asta si i-am dovedid ca se inseala.

| ItsTurbii a răspuns:

Pentru asta ti se poate retine si talonul... am patit o eu pentru un bandou si un gabor al dracu... cica lipse piese caroserie